Svaka je izvedba Orašara, najpopularnijeg baleta Petra Iljiča Čajkovskog, praznik. Osobito u božićno vrijeme, u koje najbolje pristaje baletna bajka koja se događa u dječjim snovima jedne badnje noći.
Pripremili dvije izvedbe
U ponedjeljak 1. prosinca baletna čarolija Orašara preobrazit će čak dva puta, u 17.30 i u 20 sati, i veliku pozornicu Lisinskog kada na nju izađu članovi i solisti Ruskog carskog baleta. Ali, posebno uzbuđenje već dva mjeseca vlada u zagrebačkoj Školi za balet i ritmiku. Njihovih 47 učenika prvi će put izaći na pozornicu s profesionalcima obogaćujući raskošne prizore u ulogama djevojčica, dječaka, miševa, vojnika, patuljaka i anđela.
Nitko se od njih nije nadao da će već u drugom, trećem ili četvrtom razredu baletne osnovne škole dobiti ovakvu priliku, a temperatura im je još porasla nakon što ih je posjetio čitav ansambl Ruskog carskog baleta, pohvalio njihovu uvježbanost i pred njima izveo svoj profesionalni trening i pokus.
Jedini dječak kojeg smo među djevojčicama zatekli na probi odmah vas podsjeti na Billyja Elliota, ali samosvjesni Krešimir Stjepan Zvonković, koji je taj dan na probu došao usprkos virozi i temperaturi, dobio je još veći kompliment kada je ruski baletni majstor pred svima rekao: "Pa ovo je pravi Barišnjikov", uspoređujući dječaka s ruskom i svjetskom legendom.
Sa sjajem u očima djevojčice nam jedna za drugom pričaju o svojim rasplamsanim snovima.
"Velika je čast plesati s Ruskim carskim baletom, a i ja planiram otići u Rusiju u Boljšoj teatar. Ovo je tek početak", kaže Ena Cukerić, a Nia Lazar Vlašić dodaje: "Plesat ćemo s jednim od najboljih baleta na svijetu i nadam se da će se sav naš trud isplatiti".
Imaju i srednjoškolce
"Kad smo ih gledali to je bilo toliko savršeno da ne možete zamisliti ništa bolje i ljepše", oduševljena je i Vita Puškadija.
Tihana Sarošević, ravnateljica škole koja od lani ima i srednjoškolski program, osobito je sretna što se Orašar događa u mjesecu kada će njihova ustanova svečanim produkcijama 16., 17., i 19. prosinca u Kulturnom centru Travno proslaviti 20 godina rada.
Tada će s današnjim učenicima nastupiti i oni bivši, među kojima je i Petra Vargek, već proslavljena solistica Baleta HNK, dok je za ovu nesvakidašnju suradnju škole s Ruskim carskim baletom najzaslužnija iskusna Almira Osmanović.
>> Špice kao instalacije domaćih kreativaca