Sveučilište u Zadru

Zbirka priča u kojoj je i nagrađena Večernjakova

cimic_nnn_kul_251012
arhiva
27.10.2012.
u 08:49

Svoje je sarajevsko političko proganjanje Ćimić opisao u knjizi “Politika kao sudbina”, koja je kasnije dramatizirana i izvođena kao kazališna predstava

SVEUČILIŠTE U ZADRU/ Zadarsko se Sveučilište prof. dr. Esadu Ćimiću kao utemeljitelju sociologije religije na prostoru nekadašnje Jugoslavije odužilo znanstvenim zbornikom. Doktoriravši u Sarajevu 1966. s tezom Socijalističko društvo i religija, profesor Ćimić se temom religije bavi cijeli svoj izuzetno bogati sveučilišni vijek. Koliko je tema religije i nacije ćudljiva, Ćimić je doslovce osjetio na svojoj koži. Godine 1976. u Sarajevu mu je nakon političko-medijske staljinističke hajke iznenada prekinuta sveučilišna karijera. S Universiteta je izbačen zbog „moralno-političke nepodobnosti“, konkretnije, zbog hrvatskog nacionalnog očitovanja. Pritom mu je knjiga “Čovjek na raskršću” zabranjena i uništena. Prekinuta mu je ne samo sveučilišna karijera nego i ugrožena egzistencija. Spas nalazi na Filozofskom fakultetu u Zadru godinama „vozareći se“ iz Sarajeva u Zadar.

Svoje je sarajevsko političko proganjanje Ćimić opisao u knjizi “Politika kao sudbina”, koja je kasnije dramatizirana i izvođena kao kazališna predstava. Političko ga je stradalništvo potom dovelo u Beograd, gdje na Filozofskom fakultetu predaje sociologiju religije. Pred političkim ludilom srpske čaršije pak, 1992. bježi u Zagreb, gdje biva savjetnik na Institutu za primijenjena društvena istraživanja, a potom i njegov ravnatelj. Sve to vrijeme ostaje vjeran zvanju sociologa religije. Tragom toga opet se vraća u Zadar i postaje pročelnikom Odsjeka sociologije na Filozofskom fakultetu. Ljudski i intelektualno osebujni Ćima, kako ga prijatelji i kolege od milja zovu, u Zadru je dočekao i mirovinu. Zbog izuzetnih zasluga Sveučilište u Splitu, a kasnije i Zadru, dodijelilo mu je počasni naziv profesor emeritus.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije