Ako se ubrajate u onu skupinu ljudi koji roštilj odavno ne zamišljaju onako kao ga je Hladno pivo opjevalo u svojoj legendarnoj pjesmi nego želite prirediti gostima pravi spektakl, onda ste zreli za to da na rešetku bacite ozbiljnije meso, odnosno, jedan ili više dobrih steakova. Stručnjaci kažu da su za roštilj najbolji rib-eye, striploin, tenderloin, t-bone i, naravno, želite li pravi spektakl i fenomenalnu prezentaciju odabrat ćete tomahawk. Ako niste spremni potrošiti previše možete odabrati i Chicago steak koji je cjenovno u rangu s junećim ramstekom, ali je puno ukusniji i nije toliko tvrd, odnosno ne pruža toliki otpor.
Pretpostavka je da ćete kupiti steak koji je odležavao minimalno 21 dan pa takvo meso nije čak ni potrebno marinirati, smisao je da uživate u njegovu okusu bez ikakvih intenzivnih dodataka koji ga mogu zamaskirati.
Za pripremu steaka na roštilju bit će vam potrebna vrlo jaka vatra da bi se na površini napravila korica kakvu trebate da bi se u mesu sačuvalo sve ono zbog čega obožavamo steakove – onaj smokey taste, bez kojeg nema priče o steakovima. Steak se peče medium rare, budući da se radi o odležanom mesu jer važno je u njemu zadržati sve sokove koji ga hrane. Za jedan tomahawk težine nešto više od 1 kg trebat će vam otprilike 20 minuta za pripremu, a nakon pečenja mora toliko i odmarati. Dok je meso na vatri, okrećite ga svake 3-4 minute i ne zaboravite zatvoriti bočne stranice steaka.
Jednostavnim trikovima istaknite ono najbolje od mesa
Riješite se suvišne vode
Prije bacanja na vatru meso temeljito posušite paprinatom salvetom (jer meso je voda!) jer će se u protivnom ono kuhati na roštilju, a ne peći što je cilj svakog pravog roštilj-majstora.
Sve počinje s vatrom
Za dobar roštilj valja pripremiti dobar žar. To ćete postići koristite li odležane komade drva koji ne stvaraju suvišan dim. Ne štedite novac kad kupujete ugljen jer i on mora biti kvalitetan – loš ugljen također proizvodi višak nepoželjnog dima koji ne želite osjetiti u hrani.
Zatvorite meso
Da biste naglo zatvorili steak, temperatura na roštilju mora biti vrlo visoka. Steak pecite sa svih strana da biste u njemu sačuvali sokove koji hrane meso.
Poigrajte se okusima
Sokovi koje ste sačuvali mesu također daju i okus. Ohrabrite se i diskretno poigrajte začinima kako biste svoj konačni proizvod digli na jedan viši nivo kojim ćete impresionirati društvo.
Zlatno pravilo pečenja
Meso neka uvijek bude pečeno medium rare. Kad je gotovo, mora se odmoriti prije rezanja da biste sačuvali sokove o kojima se u prethodnim koracima vodili brigu. Ako meso odmah narežete, sokovi će iscuriti iz njega.
Odmorite meso
Najbolje bi bilo da steak odmarate u otopljenom maslacu s malo svježe majčine dušice ili još bolje u junećoj masti u koju ste dodali malo svježeg timijana.
I dalje radije biram obično carsko meso prije svih tih razvikanih steak-ova probao sam ih dosta i meni tu fali začina i meso mi je presirovo ako ga ispečeš prejako onda je žilavo tak da po meni samo razvikano i preskupo