Na današnji dan, 29. studenoga 1780. godine, preminula je Marija Terezija, jedina žena koja je vladala Habsburškom Monarhijom i jedna od najvažnijih figura u europskoj povijesti. Bila je nadvojvotkinja Austrije, kraljica Ugarske, Hrvatske i Češke te rimsko-njemačka carica Rođena je 13. svibnja 1717. godine, a bila je u braku s carem Franjom Stjepanom Lotarinškim s kojima je imala 16 djece koja su također ostala zapamćena u europskoj povijesti. Sin koji ju je naslijedio, car Josip II., bio je veliki reformist, a kćerka Marija Antoaneta bila je francuska kraljica kojoj su revolucionari odrubili glavu. I sama Marija Terezija bila je velika reformatorica, a uz njezin život vezani su veliki politički i vojni podvizi, ali i mnoge manje poznate činjenice koje otkrivaju zanimljive aspekte njezina života i osobnosti.
Borba za naslijeđe: Marija Terezija nikada formalno nije okrunjena za caricu b jer je to bila titula rezervirana za njezina supruga. Njezin otac, car Karlo VI., promijenio je nasljedni zakon kako bi osigurao prijestolje svojoj kćeri, budući da nije imao muških potomaka. Ipak, nakon njegove smrti 1740. godine, njezino polaganje prava na prijestolje izazvalo je Austrijski nasljedni rat u kojem su se velike europske sile pokušale izboriti za Karlovu ostavštinu te su osporavale nasljedno pravo njegovoj kćeri. Međutim, Marija Terezija je uz pomoć saveznika obranila svoje nasljedstvo.
Osnivačica suvremenog obrazovnog sustava: Mariji Tereziji obrazovanje je bilo jako važno. Uvela je obvezno školovanje za djecu u dobi od 6 do 12 godina, što je bio revolucionaran potez za to doba. Osnovala je škole i podupirala širenje pismenosti među običnim narodom. Time je Habsburško Carstvo postalo jedno od prvih u Europi koje je uvelo sustav javnog obrazovanja.
Bila je sklona kritici vlastitih odluka: Unatoč čvrstoj i odlučnoj vladavini, Marija Terezija bila je sklona introspekciji. Pisala je dnevnik u kojem je bilježila svoja razmišljanja o političkim odlukama, često preispitujući svoje postupke. Njezina introspektivna narav pomogla joj je da poboljša svoje metode vladanja, ali je također pokazivala njezinu ljudsku stranu i sposobnost priznavanja pogrešaka.
Zdravstvena reforma i borba protiv boginja: Marija Terezija poduzela je velike korake u području javnog zdravstva. Sama je preboljela boginje, a nakon što je bolest odnijela njezinu voljenu kćer, nadvojvotkinju Mariju Josipu, postala je gorljiva zagovornica cijepljenja. Promicala je masovno cijepljenje protiv boginja diljem carstva, čime je spasila brojne živote i postavila temelje za modernu preventivnu medicinu.
Imala je složen odnos s djecom: Iako je bila majka 16 djece, Marija Terezija nije uvijek imala topao odnos s njima. Bila je stroga i često hladna, posebno prema svom najstarijem sinu Josipu II., s kojim je imala tešku i konfliktima ispunjenu vezu. Ipak, brinula se o njihovom obrazovanju i političkoj karijeri, a koristila ih je za sklapanje brakova s drugim europskim vladarima, ako bi osigurala mir u vlastitom carstvu.
GALERIJA Stručnjakinja otkrila: 'Ovo sve žene rade kad im se netko sviđa...'
Pokretačica reformi u pravosuđu: Tijekom vladavine Marije Terezije provedene su značajne pravosudne reforme. Ukinula je mnoge okrutne kazne, poput mučenja, ograničila je progon tzv. vještica te uspostavila sustav suđenja koji se temeljio na pisanim zakonima. Zakonodavstvo je postalo dostupnije, a pravda pravičnija.
Nije uvijek imala podršku supruga: Njezin brak s Franjom Stjepanom Lotarinškim bio je politički savez, ali su iz njega izrasli ljubav i privrženost. Ipak, Franjo Stjepan nije bio osobito zainteresiran za politiku i često je bio u sjeni svoje moćne supruge. Unatoč tome, Marija Terezija cijenila je njegovu podršku i bila duboko pogođena njegovom smrću 1765. godine. Nakon njegove smrti, počela je nositi isključivo crnu odjeću u znak žalosti, sve do svoje smrti 1780. godine.
Reforme u poreznom sustavu: Marija Terezija uvela je sustav centraliziranog oporezivanja kako bi povećala prihod države i osigurala financijsku stabilnost carstva. Reforma poreznog sustava smanjila je moć lokalne aristokracije i omogućila pravedniju raspodjelu poreznog tereta. Također je uvela strože kontrole nad financijama državnih službenika.
Zaštitnica umjetnosti i kulture: Pod vladavinom ove slavne carice Beč je postao kulturno središte Europe. Podupirala je glazbenike poput Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta, a također je poticala razvoj arhitekture i umjetnosti. Njezina ljubav prema kulturi osigurala je procvat habsburških dvorova kao centara umjetničkog stvaranja.
'Majka naroda': Zbog svoje brige za dobrobit podanika, Marija Terezija stekla je nadimak 'Majka naroda'. Iako je bila stroga vladarica, narod ju je poštovao zbog njezine pravednosti i nastojanja da poboljša život stanovnika u svim dijelovima svojega velikoga carstva.
Ovih šest namirnica pomoći će vam da lakše zaspite i bolje spavate