Uz božićno vrijeme darivanja često dolaze i neželjeni ili nepotrebni pokloni, a malo tko takav dar nije jednostavno proslijedio nekom drugom, no bonton stručnjaci kažu kako uz takvu praksu moramo slijediti i neka specifična pravila.
- Ako svoj poklon prosljeđujete drugoj osobi, to trebate napraviti taktično jer takvom daru nedostaje integritet - kaže autorica i stručnjakinja za bonton Sharon Schweitzer koja ističe i da dar nikad ne bismo trebali proslijediti samo da ga se riješimo, već da je dobivene stvari u redu pokloniti dalje samo kad znamo da će nekog zaista i usrećiti.
Stavljate li i vi ovako lampice na drvce? Cijeli život to radite – krivo!
- Tada dar treba biti u svom originalnom pakiranju i potpuno zatvoren, kao da je tek kupljen - rekla je Schweitzer za MSN i savjetovala da se personalizira za idućeg primatelja.
- Pobrinite se da proslijeđeni dar stavite u novu darovnu kutiju ili ga lijepo zamotajte u omiljenu boju osobe koju darujete - objasnila je.
A evo koje darove uvijek možete proslijediti
Alkohol
- Ako znate da će primatelj uživati u vinu ili žestici, ubacite bocu dobivenog alkohola u elegantnu vrećicu i ponovno ga nekom poklonite - savjetuje Schweitzer.
Male kulinarske aparate
- Bežični mikseri, mini aparati za vafle, kuhala za rižu i slični gadgeti uvijek se mogu proslijediti nekom - kaže Schweitzer i napominje da prije provjerite jesu li u originalnom pakiranju i nekorišteni
Mirisne svijeće
- Mirisne svijeće mogu biti savršeni poklonim pogotovo ako znate da netko voli ili nosi baš takav miris, a još je u originalnom pakiranju - objašnjava Schweitzer
Neki odjevni predmeti
- Ako nisu nošeni i još imaju originalne etikete, odjevni predmeti poput kapa, šalova i čarapa koji vam ne odgovaraju mogu biti dobar dar za nekog drugog, posebno ako su u neutralnih boja i uzoraka ili imaju na sebi nešto što će se osobi svidjeti - rekla je.
Lud je za Božićem, pa je okitio kuću s 30.000 lampica: "Samo želim usrećiti ljude"