Otkrili su ga rimski plemići i odlučili prisvojiti kao svoju ljetnu rezidenciju. Sjaj, raskoš i glamur tih vremena oslikava se i danas u venecijanskim kućama stare gradske jezgre Umaga – sačuvani su dijelovi zidina i kula, ali i renesansne i barokne zgrade i crkve...
Uska Epifanijeva ulica na kućnom broju tri krije i ranokršćanski sarkofag iz šestog stoljeća, a turistima bi mogao biti posebno zanimljiv potonuli grad Sipar. Mali je to poluotok koji se plimom pretvara u otok, duž kojeg su vidljivi ostaci ruševina drevnog kaštela.
Ostali samo detalji
Ima tome i pedeset godina da su se tijekom oseka mogli vidjeti podni mozaici, ostaci soba i kupališnih zgrada. Danas, primjetni su tek detalji, grad je progutalo more. No, što je ostalo od turizma u Umagu? Prvog dana kolovoza teško je ne primijetiti da su ulice puste, da ovdje nema vreve, da restorani zjape prazni. Djelatnik hotela žali nam se da ima praznih soba više nego popunjenih, što smo uočili još na polupraznom parkiralištu.
– Ne možemo baš za sve okriviti recesiju i jadnu sezonu. Pitanje je što Umag može ponuditi svojim gostima – žali se. Zaista, Umag malo što nudi turistima, kada svoja vrata zatvori popularni ATP, no riječ je ionako o samo nekoliko dana godišnje. Ovdje se slabo nudi i zabava, osobito je neće naći mladi turisti.
Za starije Gospa Snježna
Oni stariji ovih će dana moći sudjelovati na pučkoj fešti “Gospa Snježna” koju organizira Grad Umag u suradnji sa Zajednicom Talijana Materada, gdje će se gosti moći okušati u boćarskom turniru, biciklijadi, malom nogometu i briškuli, kao i večeri uz živu glazbu i ples. Ni gastroponuda nije na visini: mesna plata – riblja plata sumnjive kakvoće, a mještani nam kažu da onaj koji želi dobro jesti mora u neku od konoba izvan grada. Ondje treba tražiti i neku turističku atrakciju, kao što je, primjerice, savudrijski svjetionik. Riječ je o najstarijem hrvatskom svjetioniku sagrađenom 1818. godine, čiji se svjetlosni signal vidi na udaljenosti od 32 kilometra.
No, i za ulazak u njega potrebna je pismena dozvola splitske tvrtke za održavanje, pa mu se turisti mogu diviti tek izvana. U cjelini, premalo i za goste visokog profila kakvi dolaze na ljetovanje u vrhunski hotel Kempinski.
>> Broj im se ne zna, ali ova simpatična bića često iznenade turiste i na bazenu
>>Neobična dvokatnica sagrađena je u 13. stoljeću, a trenutačno se restaurira
>>Čak 20 posto svih Plavih zastava ima grad Poreč
O kojim povećanjima broja noćenja pričajte? Prema podacima za Istarsku županiju, za prvih 7 mjeseci ove godine Umag dijeli 4 i 5 mjesto po postotku udjela broja noćenja u Istri sa Tarom (podaci objavljeni na Radio Centru Poreč)! Tar samo sa Lanternom!!! Na kišu i ružno vrijeme se Umag neće moći pravdati – padala je i u Taru, Medulinu…..Poreč, Rovinj i Medulin su ispred, još malo Umag će se u broju noćenja mjeriti sa nekim selom iz unutrašnjosti....evo rezultata rada rukovodećih u Umagu (Grad i TZ-a). Umislili su si i sami čak i vjeruju u to da su sposobni voditi grad i razvijati ga, a rezultati i brojke govore sasvim suprotno. Mislite da vam još netko vjeruje….probudite se i maknite se! Čak je članak Večernjeg lista o turističkoj patroli u Umagu naknadno cenzuriran i skraćen (izjava djelatnika jednog hotela i informacije koje su dobivene u uredu TZ-a Umag), da se sakrije nerad i sramota koju predstavljate za Umag…. Da se tako ponašaju u privatnim tvrtkama iste sekunde bi dobili nogu u guzicu. Njima bi za kaznu trebalo otvoriti i pokloniti firmu pa da se onda vidi kako bi preživjeli. Ovako, sa tuđim novcem, kojega nisu zaradili svojim radom, koriste ga samo da bi ga trošili za svoje provode. Osin toga, novce proračuna za svoje gušte troše u jednoj konobi gdje imaju rezerviran i stol – da ih je odvratno vidjeti tako često! Halo! A što je sa drugim ugostiteljima koji također plaćaju članarinu i doprinose….oni su diskriminirani. Trebali bi odbiti plaćati davanja prema TZ i Gradu, pa neka ih onda ovi tuže zbog neplaćanja a ovi drugi neka iznesu argumente i traže reviziju poslovanja. Pa da vidimo. Isto bi trebali i iznajmljivači privatnih apartmana, prestati uplaćivati paušalnu boravišnu pristojbu TZ-u jer za njih se ne radi ama baš ništa. Dovoljno je vidjeti i pročitati o čemu i kakvom se razvoja turizma priča. Ali zato je TZ u svim medijima po Istri i HR, i po govoru i pričama direktorice ljudi bi pomislili da na svijetu nema takve (čak i na Al jazeera Tv je preuzela mjesto Bin Ladenu – dobro, on je bio terorist svoje vrste, ali ona je terorist za proračun).