Na stanciji Špin između Tara i ušća rijeke Mirne sve je podređeno sirevima, njihovoj proizvodnji, ‘odmaranju’, dozrijevanju...
Sirana Laguna mjesto je gdje se dnevno prerađuje 25 tisuća litara kravljeg i pet tisuća litara ovčjeg mlijeka, isključivo pasteriziranog. Tradicionalno sirilo zamijenile su, objasnio je voditelj sirane Krunoslav Salaj, sirarske kulture, a prvi korak koji se događa u nastanku sira, koji u kotlu postaje grušt, odvajanje je sirutke od sira.
Sirci dobivaju mjesto u svojim kalupima i već za sat vremena postaju škripavci, a od sirutke se pravi sjajna skuta. Salamurenje, zrenje i uređivanje logične su faze, no ono što sireve sa stancije Špin čini drugačijima jest okruženje i dodaci koji se dodaju tijekom zrenja.
Foto: Duško Marušić/PIXSELL
Eksperimentirajući s tradicijom i autohtonim proizvodima, na stanciji su miješani i kravlji sir sljubili s teranom, tartufima, pa čak i dropom, kominom grožđa.
Osim što sjajno izgledaju, s ljubičastom korom i nježnožutom unutrašnjošću, ovakvi sirevi prava su poslastica i prepoznat će ih ljubitelji intenzivnih okusa. Sir s teranom nije sir za glad i doradu, a jedino društvo koje mu treba jesu maslinovo ulje i dobro vino.
>>Oslastite se okusima proljeća u ovoj osvježavajućoj salati