Kako su prolazili branitelji naslova? Samo je jedna europska reprezentacija ponovila uspjeh

Hrvatska i Španjolska
1/3
14.06.2024.
u 12:50

Najjača Španjolska u povijesti jedina je osvojila dva Eura u nizu, a između njih i Svjetsko prvenstvo u Južnoj Africi, a jedna reprezentacija se kao branitelj nije ni plasirala na Euro

Kroz povijest Europskih nogometnih prvenstava deset reprezentacija se okitilo europskom krunom, međutim jedino je Španjolska uspjela obraniti naslov.

"Furija" je ukupno tri puta bila najbolja, prvi put 1964. godine (2-1 protiv SSSR-a), potom 2008. (1-0 protiv Njemačke), a zatim je obranila titulu četiri godine kasnije razbivši Italiju 4-0. Najjača Španjolska u povijesti je u tom periodu osvojila u Svjetsko prvenstvo u Južnoafričkoj Republici pobijedivši Nizozemsku 1-0.

Korak do obrane naslova bile su još dvije reprezentacije, SSSR i Zapadna Njemačka.

Sovjetski Savez je osvojio premijerni Euro iz 1960. u Francuskoj (konkretno Parizu) porazivši u finalu Jugoslaviju. SSSR je igrao u finalu i četiri godine kasnije, no u Madridu je izgubio od Španjolske sa 1-2.

Španjolska je povela u 6. minuti golom Chusa Perede, no samo dvije minute kasnije izjednačio je Galimzjan Husainov. Pobjedu domaćinu donio je Marcelino u 84. minuti.

Zapadna Njemačka je europsku krunu osvojila 1972. godine, a umalo je obranila četiri godine kasnije. No, u finalu je "elf" izgubio od Čehoslovačke sa 3-5 nakon izvođenja jedanaesteraca.

Ipak, jedna reprezentacija kao branitelj naslova nije se ni plasirala na Euro. Francuska je kao domaćin na krilima Michela Platinija (zabio je 9 od 14 golova) osvojila Euro 1984., a četiri godine kasnije nije se plasirala na Euro u Njemačkoj gdje se igra i ovogodišnje Europsko prvenstvo.

Aktualni Europski prvak je Italija, a kako će proći, saznat će se najkasnije do 14. 7.