Malo je onih koji ostanu ravnodušni na spomen imena Željke Markić, čelnice konzervativne inicijative “U ime obitelji” koja je referendumom o braku doslovce potresla političku scenu u Hrvatskoj. Jedni je ne simpatiziraju, a drugi, koji je zdušno podržavaju, očekuju njezin jači politički angažman i izlazak na izbore.
Čime se trenutačno bavi građanska inicijativa “U ime obitelji”? Što sprema nakon referenduma o braku?
Najveći dio vremena koristimo za konzultiranje i susrete s volonterima i koordinatorima, našim partnerima u brojnim udrugama i vjerskim zajednicama. Imamo susrete s predstavnicima braniteljskih udruga, sindikata, akademicima, gospodarstvenicima, predstavnicima političkih stranaka, veleposlanicima i dr. Jedan dio naše ekipe angažiran je oko prikupljanja donacija za naše daljnje aktivnosti, naš pravni tim već se oglasio o prijedlogu zakona o životnom partnerstvu homoseksualnih osoba, imamo nekoliko projekata vezanih uz medije, pripremamo stručni skup vezan uz gospodarske mjere kojima se treba podupirati obitelj i školovanje mladih... Samo dva mjeseca nakon prvoga građanskog referenduma u 23 godine hrvatske države, opet imamo pune ruke posla.
Znači li to da se spremate za izbore?
Nastavljamo s aktivnostima.
S kojim ste se predstavnicima političkih stranaka sastali i jeste li s kime dogovorili suradnju?
Sa svima s kojima smo se sastali dogovorili smo neki oblik suradnje, u pojedinosti ne bih ulazila.
Uspjeh referenduma o braku pokazao je da se na društvene i političke procese može utjecati i izvanstranačkim djelovanjem, no hoće li se “U ime obitelji” ipak transformirati u političku stranku?
Slažem se s vama. Građani okupljeni oko inicijative “U ime obitelji” pokazali su da Hrvatska ima puno sposobnih i hrabrih ljudi koji znaju raditi u timu, imati inicijativu, odrediti si cilj i ostvariti ga. Srušeni su mnogi mitovi, pokazalo se da ne samo ruralna već i urbana Hrvatska ima snage, znanja i sposobnosti suprotstaviti se ideološkom preodgoju naroda, od kojeg SDP ne odustaje – od 128 gradova, u njih 120 većina je bila za brak kao zajednicu žene i muškarca. Zahvalna sam za priliku da surađujem s toliko hrabrih i sposobnih ljudi.
(Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL)
Dakle, zasad ne osnivate političku stranku?
O tome uopće nismo niti odlučivali.
Planirate li se vi osobno angažirati i politički?
Politika je zalaganje za opće dobro, tako da mogu reći da sam već politički angažirana. Oblik mog budućeg angažmana ovisi o procjeni cijele situacije, što je najvažnije učiniti i kako ćemo najučinkovitije ostvariti ciljeve koje si zadamo. Timski rad. Bez toga nema ništa.
Na svojim izbornim listama vas bi rado vidjeli i HDZ i neke druge konzervativne političke stranke. Jeste li možda o tome već razgovarali s Karamarkom?
“U ime obitelji” poduprlo je 20 stranaka. Sve te stranke, uključujući i HDZ, podržale su nas u prvom tjednu izjašnjavanja birača o referendumu, dakle kad se još nije znalo hoće li naša inicijativa uspjeti ili neće. Sve te stranke, i HDZ, prihvatile su naš poziv i sudjelovale u ujedinjavanju oko dviju vrijednosti – braka kao temelja obitelji i demokracije. Mislim da je ovakvo ujedinjavanje stranaka oko zajedničkih vrijednosti korisno za naše društvo i nadam se da će ga u 2014. biti još više.
Smatrate li da je HDZ dobra alternativa SDP-u i njegovim koalicijskim partnerima? Mislite li da trenutačno, kao vodeća oporbena stranka, svoj posao radi dobro? Neki mu zamjeraju pasivnost, nedostatak inicijative...
U ovakvim kriznim okolnostima, kad Vlada nema sposobnosti rješavati probleme niti osigurati osnovne potrebe svojih građana, potreban je velik angažman svih. I medija, i oporbe, i svih sudionika društvenog života, i nas građana. I nitko od nas ne čini dovoljno.
Hoće li se, dakle, “U ime obitelji” okušati na parlamentarnim izborima?
Daleko su parlamentarni izbori. “U ime obitelji” usredotočena je na to kako poboljšati stvari sada i ovdje.
Medijske spekulacije najčešće vas povezuju s Hrastom, ali i s Hrvatskom zorom Milana Kujundžića. Jeste li s njima razgovarali o zajedničkom izbornom nastupu?
Kao što sam već rekla, konzultiramo se s predstavnicima stranaka koje su poduprle “U ime obitelji”. Sve nas jako zabrinjava situacija u zdravstvu. Činjenica da aktualna vlada potiče hrvatske liječnike na odlazak u inozemstvo na štetu hrvatskih pacijenata. Molim vas, recite mi kako se može dogoditi da ministar zdravstva uvede smjenski rad u sve bolnice, a onda shvati da je to neprovedivo i da je dodatno pao broj operativnih zahvata, kako navodi Hrvatska udruga bolničkih liječnika? Hrvatska ima brojne resurse – šume, vode, predivnu, netaknutu prirodu, plin, naftu, plodnu zemlju. Ali najvrjedniji od svih njezinih resursa su ljudi. Svi koji žele živjeti i raditi u Hrvatskoj, moraju za to imati priliku. Ova i svaka druga vlada dužna je to osigurati.
Imate li ambicija kandidirati se za hrvatsku predsjednicu?
Kako čitam u vašim novinama, za malo što nemam ambicije – zastupnica u Europskom parlamentu, predsjednica države, ministrica, premijerka... Ne mogu se načuditi uredničkim odlukama da se tako velik prostor poklanja pogađanjima o tome tko bi se mogao kandidirati za određenu poziciju, a mediji istovremeno nedovoljno izvješćuju o tome kako te funkcije danas, sada, obnašaju oni koji već jesu na tim pozicijama.
Ne slažem se s vašim mišljenjem. Ima medija koji su vrlo kritični prema izvršnoj vlasti.
To mi je drago čuti. Koji? U zemlji u kojoj je vlast dovela radnike, službenike, profesore, liječnike do ruba prvog općeg štrajka u povijesti hrvatske države, evo nama stranica i stranica praznih naklapanja o tome što će se možda jednog dana dogoditi. Zar ne mislite da je od toga tko će se kandidirati za zastupnika u EU parlamentu važnije da npr. HDZ-ov Davor Stier ne propušta priliku afirmirati Hrvatsku među europskim kolegama, a da SDP-ov zastupnik Oleg Valjalo ili šuti ili vrijeđa hrvatske birače nakon uspjeha referenduma o braku. Zar od toga tko će se sve kandidirati za predsjednika na kraju ove godine nije važnije kako svoj posao obavlja osoba koja je trenutno predsjednik – da se g. Josipović ne koristi svojim ustavnim ovlastima i prešućuje bitne stvari od javnog interesa. Na primjer, sukobe interesa g. Gorana Radmana, inače posljednjeg ravnatelja Televizije Zagreb u Jugoslaviji, koji je na čelu HRT-a, a koji građani obveznom pretplatom financiraju s više od milijardu kuna godišnje.
I o tome su mediji izvješćivali...
Dajte malo izvješćujte o „U ime obitelji“ na takav način. Doista, kalkulira se tko bi se želio za dvije godine natjecati za premijera ili ministra, a sadašnji premijer izjavljuje da je njegova demografska politika izvoziti Hrvate, a uvoziti stanovnike iz drugih zemalja, a ministar financija štiti pomoćnika kojeg je sam izabrao, a koji je, prema svemu sudeći, iskoristio službeni položaj za stjecanje osobne koristi. O mojim ambicijama, ako ih imam za bilo koju poziciju koju mi tako revno nudite, doznat ćete na vrijeme – ako se odlučim kandidirati.
Mnogo je onih koji kažu kako je došlo vrijeme da zemlju vodi vjernik ili vjernica. Slažete li se s takvim mišljenjem?
Sigurno je da je došlo vrijeme da Hrvatsku, nakon tri mandata, vodi predsjednik koji ispunjava svoje ustavne obveze i predstavlja sve građane Hrvatske, ne samo one s kojima dijeli ideologiju. Hrvati imaju pravo nakon 12 dugih godina imati priliku izabrati predsjednika koji neće predsjedničke arhive zemlje koja je tek izašla iz rata dijeliti stranim novinarima, koji neće potajno svjedočiti protiv svoje zemlje. Predsjednika koji neće na dan kad su hrvatski generali i cijeli hrvatski narod oslobođeni lažnih optužbi o udruženom zločinačkom pothvatu pričati o zločinima hrvatske vojske, koji neće na dan referenduma s naslovnice dnevnih novina poručiti: “Ja ću glasati protiv, a vi?” i predložiti nakon referenduma ustavne promjene koje praktički poništavaju odluku birača. Da, došlo je vrijeme da Hrvatsku vodi predsjednik koji voli narod koji predstavlja, njegovu povijest, kulturu, vjeru, ustrajnu borbu za slobodu, predsjednik koji je ponosan i zahvalan za priliku da tom narodu služi. Je li taj predsjednik vjernik, njegova je osobna stvar.
Financiraju vas donatori, ali ne želite otkriti njihova imena. Zašto? Ne ostavljate li tako prostor za različita sumnjičenja?
Vodimo financije u skladu sa zakonom. Valjda zakonodavac zna zašto je odlučio da nije potrebno objaviti imena donatora.
>> Odluka je pala: Željka Markić neće s Karamarkom
Kako čitam u vašim novinama, za malo što nemam ambicije – zastupnica u Europskom parlamentu, predsjednica države, ministrica, premijerka... Ne mogu se načuditi uredničkim odlukama da se tako velik prostor poklanja pogađanjima o tome tko bi se mogao kandidirati za određenu poziciju, a mediji istovremeno nedovoljno izvješćuju o tome kako te funkcije danas, sada, obnašaju oni koji već jesu na tim pozicijama. haha,..prodavači magle kako vas je izula iz cipela,..elegantno,vi bi o svemu samo ne o redikulima na vlasti.