U slučaju požara, poplava, potresa, epidemija, migrantske krize, radiološke i nuklearne nesreće, industrijske i prometne nesreće, ekstremnih vremenskih uvjeta... svi koji se zateknu na području Hrvatske zahvaćenom nekom od tih kriza ili katastrofa na svoj će mobitel dobiti SMS upozorenje od Ravnateljstva civilne zaštite MUP-a.
A to će biti jedna od mogućnosti jedinstvenog nacionalnog sustava za rano upozoravanje i upravljanje krizama (SRUUK) koji nabavlja MUP, a čija je procijenjena vrijednost 48 milijuna kuna plus PDV. Svrha tog sustava bit će, kako se navodi u MUP-ovoj dokumentaciji, rano upozoravanje i javno uzbunjivanja građana korisnika mobilnih uređaja prilikom kriznih situacija. Radi se o nabavi hardvera i softvera koji će RCZ-u pomoći da koordinira i rukovodi aktivnostima planiranja zaštite od katastrofa i provodi preventivne aktivnosti i intervencije u slučaju njihove pojave.
Komunikacija raznih službi
Novim sustavom brže će se obavještavati građane i sudionike sustava civilne zaštite o opasnostima koje prijete i o mjerama koje je potrebno poduzeti, a u cilju smanjenja ljudskih žrtava i materijalne štete. No informacija da se na selektiranom području dogodila krizna situacija neće se slati samo građanima koji su u tom trenutku ondje, već i građanima koji su na tom području bili u zadnja 24 sata. Podaci koji će se koristiti pritom moraju sadržavati anonimizirane geolokacijske i sve druge osobne podatke građana i posjetitelja Hrvatske, korisnika mobilnih uređaja.
Osim novih komunikacijskih kanala prema građanima, sustav će uvesti i nove komunikacijske kanale i u internoj komunikaciji među organizacijama kojima je bitno raspolagati informacijama o opasnostima, poput vatrogasne službe, HAK-a, javnih institucije, hotela, kampova, nacionalnih parkova... U RCZ-u smatraju da bi pravodobna informacija stanovnicima, odnosno korisnicima mobilnih uređaja u opasnosti uvelike povećala učinkovitost sustava javne sigurnosti.
Sustav će razlikovati korisnika hrvatskih mobilnih mreža i stranih nacionalnih operatora kako bi se u slučaju krizne situacije mogla poslati poruka na stranim jezicima. U MUP-u navode da su obavili razgovore s članovima uprava sva tri nacionalna mobilna operatora koji su potvrdili sudjelovanje u projektu, čime će se postići pokrivenost cijele Hrvatske i korisnička baza od gotovo 100 posto mobilnih korisnika. Operatori će davati podatke za sve svoje korisnike, bez obzira na tarifni model ili robnu marku, i svima njima će se slati obavijesti kroz sustav.
Besplatne poruke
Sustav će, među ostalim, prikazivati na karti broj mobilnih korisnika na određenom području u blisko realnom vremenu, vizualizirat će korisničko kretanje u vremenskim periodima u bliskoj prošlosti. Sustav će na karti prikazivati i GPS lokaciju nakon što je pokrenut hitni mobilni poziv na broj 112, a primaoci informacije ranog upozoravanja moći će jednostavno podijeliti informacije putem društvenih mreža poput Facebooka, Twittera, Instagrama...
Uz SMS, CBC (Cell Broadcast Center) slat će poruku svim mobilnim korisnicima koji su trenutačno prisutni na odabranom području, a takva će poruka biti trenutačna i besplatna za sve korisnike. Projekt uključuje i nabavu sustava s korisničkim portalom – upravljačku jedinicu sustava – kojem će se pristupati iz situacijskog centra u Ravnateljstvu civilne zaštite i iz kojeg će se operativno upravljati kriznim situacijama.
Sustav će morati nepovratno anonimizirati identitet korisnika, što znači da mora osigurati privatnost korisnika u skladu s napucima Agencije za zaštitu osobnih podatka, temeljem GDPR-a i e-privacy regulative. Krajnji rok za ugradnju, instalaciju, prilagodbu, funkcionalnu uspostavu i implementaciju gotovog sustava do potpune funkcionalne gotovosti je 1. rujna 2022., a planirana je sukcesivna isporuka u tri vremenske faze.
VIDEO Evakuacija mještana u poplavljenom selu Kokorići
da pogodim, KING ICT?