MLADI ODLAZE

Nepalci, Filipinci, Egipćani... Strani radnici pohrlili u hrvatski grad. Domaće stanovništvo bježi: 'Zatvorili smo šest škola'

Pogled na grad Vrgorac
Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL
1/2
19.10.2024.
u 07:40

Stanovništvo Vrgorske krajine većinom čine stariji i nemoćni ljudi, dok se mladi, u potrazi za boljim životnim uvjetima, sve češće sele u zapadnoeuropske zemlje ili na obližnju Makarsku rivijeru. Prema popisu stanovništva, grad Vrgorac s 27 mjesnih odbora broji 5.911 stanovnika, no stvarni broj stanovnika na terenu procjenjuje se između 3.500 i 4.000

Osnovna škola "Vrgorac" u Vrgorskoj krajini suočava se s ozbiljnim demografskim izazovima. Prema riječima ravnatelja škole, prof. Krešimira Kurana, u posljednjih deset godina broj učenika u školi smanjen je za čak 40 posto, što je rezultiralo zatvaranjem šest područnih škola. Prošle školske godine broj učenika smanjen je za dva razreda.

Stanovništvo Vrgorske krajine većinom čine stariji i nemoćni ljudi, dok se mladi, u potrazi za boljim životnim uvjetima, sve češće sele u zapadnoeuropske zemlje ili na obližnju Makarsku rivijeru. Prema popisu stanovništva, grad Vrgorac s 27 mjesnih odbora broji 5.911 stanovnika, no stvarni broj stanovnika na terenu procjenjuje se između 3.500 i 4.000.

Kao jedan od glavnih razloga iseljavanja stanovništva navodi se ograničen izbor radnih mjesta i niske plaće, dok su gradska poduzeća i ustanove često povezana s političkim kadrovima. Grad ima razvijenu građevinsku industriju, poljoprivredu i mesno-prerađivački sektor, no čini se da to nije dovoljno za zadržavanje mladih obitelji, primjećuje Slobodna Dalmacija.

Istodobno, u Vrgorcu se povećava broj stranih radnika. Policijska uprava splitsko-dalmatinska izvještava da je od 2020. godine izdano 345 radnih i boravišnih dozvola stranim državljanima. Tako je, primjerice, u 2020. izdano 27 dozvola, većinom za državljane Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije i Kosova. U 2021. godini bilježi se prvi dolazak radnika iz Nepala, dok su u 2023. zabilježeni prvi dolasci radnika iz Indije i Filipina.

VEZANI ČLANCI:

Do sredine listopada 2024. broj izdanih radnih dozvola gotovo se udvostručio u odnosu na prethodnu godinu, te je izdano 150 dozvola. Među novopridošlim radnicima su Kolumbijci, Egipćani, Argentinci, dok Nepalci i Filipinci čine značajan dio radne snage. Prema podacima MUP-a, od početka godine izdano je 65 dozvola za radnike iz Nepala, 42 za Filipince, te pojedinačne dozvole za radnike iz drugih zemalja poput BiH, Kosova, Egipta i Argentine.

FOTO Rafali, dronovi, roboti, specijalci: U Osijeku prezentirano najbolje što Hrvatska vojska ima

Pogled na grad Vrgorac
1/60

Komentara 46

JS
Jamili su. A tek će jamiti.
07:51 19.10.2024.

A to je tek početak. Novom mjerom priuštivog stanovanja vlada će im još priuštiti i jeftine stanove jer neće raditi razliku između Hrvata i tzv. legalnih migranata.

ZA
zagabria5
08:39 19.10.2024.

Ovo je tek početak u planu uništenja Hrvata. Za ovu godinu izdano je 175.000 novih radnih dozvola. Uskoro će svaki treći radnik biti azijac koji radi za manju lovu 12h dnevno 7 dana u tjednu kao što sada rade. A naši će kopati po kontejnerima. Vlast radi žestoko protiv naroda

Avatar razmaknica
razmaknica
07:58 19.10.2024.

Tito naseljavo "S" pa balvan revolucija, sadasnji naseljavaju nepalce i filipince, što će reći za koje desetljeće eto tkz.krajina nepalaca, filipinaca.....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije