Feta sir u bučinom ulju, pašteta, klipići s bučinim uljem... Svašta se u srijedu moglo kušati u Varaždinu nakon Prve izložbe bučinog ulja sjeverne Hrvatske.
Na nju je pristiglo 20 uzoraka iz Varaždinske, Međimurske i Krapinsko-zagorske županije te Siska. Prvo mjesto pripalo je varaždinskoj Prehrani.
- Za dobro ulje važna je kvaliteta koštica. Kooperante imamo iz cijele Hrvatske, a njihovi proizvodi, odnosno koštice moraju proći određene analize. Imamo svoju robnu marku, no proizvodimo i za druge tvrtke. Ima nas po cijeloj Hrvatskoj, a nešto i izvozimo. Kupci prepoznaju našu kvalitetu - kaže Filip Topličanec, agronom u Prehrani.
Obitelj Županić iz Vidovca, koja je osvojila drugo mjesto, proizvodnjom bučina ulja bavi se više od 75 godina.
- Ovo je treća generacija u obitelji. Za djecu još ne znamo hoće li nastaviti tradiciju, još su školarci, no vidjet ćemo - kaže Božica Županić, supruga Mladena Županića, vlasnika Uslužne uljare Županić. Sami proizvode koštice, ali i otkupljuju od kooperanata. Cijena je sada između 20 i 25 kuna po kilogramu koštica. U njihovoj uljari proizvodnja je kompletno zaokružena, a imaju i pet zaposlenih.
- Primjećuje se da ljudi sve više koriste bučino ulje u prehrani, prepoznali su njegova ljekovita svojstva - kaže B. Županić. Oni svoje proizvode plasiraju uglavnom od kuće, a prodaju ih i na tržnici na Dolcu u Zgrebu.
- Naše ulje prepoznaju kupci iz cijele Hrvatske, ali i šire - kaže gospođa Božica. Od proizvodnje bučina ulja može se živjeti, no valja, kaže, biti promišljen. Dugi niz godina proizvodnjom bučina ulja bavi se i OPG Ivice Bistera iz međimurskog Domašinca.
- Sretni smo što se napokon i bučino ulje počelo prezentirati. Dosad se uglavnom prezentiralo maslinovo, dok smo mi bili zakinuti. Naše ulje 100 posto je čisto, bez aditiva i dodataka - kaže Jasmina Bister.
I oni sami proizvode koštice, a imaju i kooperante. Ulje plasiraju po sajmovima, a nešto i u Luxemburg. Treće mjesto na izložbi, inače, podijelili su Uslužna uljara Presečki iz Cargovca i OPG Mirjane Biber iz Podturna.