Naslovi iz medija pokazuju da je i ove godine proslava božićnih i novogodišnjih blagdana bila zasjenjena strahom, pa i patnjom životinja zbog njima nepodnošljive buke nastale bacanjem pirotehničkih sredstava. Ponukani iz godine u godinu sve brojnijim pritužbama građana koji su očajni zbog straha koji proživljavaju njihovi ljubimci, veterinari i ostalo osoblje Veterinarske prakse za male životinje Feliks Virovitica pokrenuli su odmah početkom siječnja 2018. peticiju kojom žele da se zabrani uporaba pirotehničkih sredstava svih kategorija tijekom cijele godine (osim u slučaju organizirane i najavljene uporabe – proslava dana grada i sl.
Ubrzo su im se pridružili susjedni gradovi i općine, i u kratko vrijeme skupljeno je više od tisuću potpisa! Prijatelji životinja pozdravljaju ovu inicijativu, kojoj je podršku dao i Odjel veterinara male prakse Hrvatske (OVMPH) Hrvatske veterinarske komore, i pozivaju građane iz svih općina i gradova Hrvatske da na internetskoj stranici www.prijatelji-zivotinja.hr potpišu peticiju za zabranu petardi i drugih bučnih pirotehničkih sredstava.
Povodom pokretanja peticije organizira se tiskovna konferencija 19. siječnja 2018. u 19 sati u zgradi Gradske uprave Virovitice (Trg kralja Zvonimira 1). O nužnosti zabrane petardi govorit će dr. vet. med. Dražen Majetić iz Veterinarske prakse za male životinje Feliks Virovitica, gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin i Luka Oman iz udruge Prijatelji životinja, a pridružit će im se i predstavnici Policijske uprave virovitičko-podravske.
"Ovom peticijom apelira se na Ministarstvo unutarnjih poslova da hitnim izmjenama Zakona o eksplozivnim tvarima potpuno zabrani upotrebu pirotehničkih sredstava F2 i F3 kategorije tijekom cijele godine, uključujući razdoblje od 27. prosinca do 1. siječnja. Ako MUP ne donese takvu zabranu, tada se traži da se istim zakonom čim prije dopusti gradovima i općinama mogućnost da proglase takvu zabranu na svojemu području”, rekao je Luka Oman.
"Redovito upozoravamo da i ljubimci i divlje životinje, osim što mogu biti fizički ozlijeđeni, doživljavaju psihički šok zbog buke koju proizvode petarde. Ako prežive, oporavljaju se danima i tjednima od pretrpljenog straha i stresa. Zato nas i ne čudi osjetljivost građana na ovaj problem i iznimno velik odaziv na potpisivanje peticije u Virovitici i okolnim mjestima", Dražen Majetić.
Kada bi MUP prihvatio ovaj razuman prijedlog, načelnici općina i gradonačelnici mogli bi već krajem ove godine zaštititi životinje, djecu i odrasle od posljedica uporabe petardi. U Italiji je još 2011. u više od 850 gradova i općina zabranjeno u silvestarskoj noći pucati petardama, a grad Collecchio u Parmi od 2016. godine dopušta samo tihe vatromete kako bi se spriječile traume pasa. Poljaci su, zbog dobrobiti životinja, dočekali 2018. slaveći bez bučnih vatrometa i koristeći umjesto toga svjetlo lasera, konfete i tihe vatromete. Iz ureda gradonačelnika Lublina poručili su da životinje jako teško podnose buku vatrometa, a suvremena tehnika omogućava nam da nađemo neškodljiva, a jednako atraktivna rješenja.
Irska i Čile također zabranjuju korištenje pirotehnike. Vrijeme je da i hrvatski gradovi i općine dobiju zakonsku mogućnost za mirnu proslavu blagdana, bez ozljeda i smrtnih slučajeva. Peticija za hitnu izmjenu Zakona o eksplozivnim tvarima nalazi se na www.prijatelji-zivotinja.hr.
dali su psi za grad