Podrumski prostor Muzeja grada Zagreba odavno je poznat kao dom restorana Stara vura. Nekoliko puta otvaran pa zatvaran, kultno gornjogradsko mjesto ponovno se reinkarniralo, a u ovom je životu postalo riblji restoran koji će posjetiteljima pružiti ne samo kulinarsku rapsodiju nego i ugodno druženje u potpuno obnovljenom interijeru u koji je uloženo gotovo milijun kuna.
Treba pomjeriti špicu
Novi vlasnik s dugogodišnjim iskustvom u ugostiteljstvu Tomislav Vuk, koji uspješno vodi i konobu Dida, ne samo da očekuje da se vrata restorana u Opatičkoj više neće zatvarati nego se i nada kako će se buđenjem Stare vure probuditi cijeli Gornji grad.
– Iako je i ovo u strogom centru grada, treba se špica pomjeriti s trga i Tkalčićeve na Gornji grad. Iskreno se nadam da će za godinu-dvije ovaj dio Zagreba živnuti, a to se najbolje može riješiti otvaranjem novih ugostiteljskih objekata – ističe Vuk te dodaje kako se ljudima obično ne da odlaziti na Gornji grad zbog manjka parkirališta. Međutim, pod novim vodstvom Stara je vura doskočila i tom problemu. Naime, uveli su tzv. valet parking. Točnije, gosti kada se pojave pred vratima restorana, sve što trebaju jest predati ključeve osoblju koje će se pobrinuti za parkiranje.
– Želim da gosti večeraju potpuno bezbrižno. Ne da se zamaraju je li im istekla parking karta i slično. U skorije ćemo vrijeme uvesti i uslugu koju razvijamo s Uberom s pomoću koje će gosti koji se nalaze u krugu od pet kilometara od restorana moći doći na večeru i vratiti se doma o trošku restorana – govori Vuk.
U prostoru restorana, koje je zaštićeno kulturno dobro, arhitektonske i dizajnerske intervencije bile su minimalne jer se, kako vlasnik ističe, moralo paziti na poštivanje baštine. Naime, na bačvastim svodovima koji još od sedamnaestog stoljeća zaštitni znak podruma muzeja dodana je LED rasvjeta zbog čega je cijeli prostor živnuo, a spoj modernoga i tradicionalnoga pokazao se dobitnom kombinacijom kada je u pitanju stvaranje ugodne domaćinske atmosfere. Spoj modernoga i tradicionalnoga prenio se i na tanjure.
Najkvalitetnija hrvatska ulja
Stara se vura razlikuje od Dide po modernom zaokretu kada je u pitanju prezentacija jela. Tako se na jelovniku mogu naći različite vrste carpaccia, file brancina u tikvici, file bakalara u blitvi, tartari od tune, brancina, palamide i sl. Cijeli je jelovnik upotpunjen najkvalitetnijim hrvatskim uljima, bogatom vinskom kartom.
– Neki su mi zamjerali što nemam uobičajena vrhunska vina, ali htio sam prije svega da priliku dobiju domaći vinari koji se tek probijaju – govori Vuk. Cjelokupan dojam fine dine restorana s vremenom će se još pojačati. Čim vremenske prilike dopuste, u suradnji s Ministarstvom kulture na terasi će organizirati različite kulturne večeri kako bi se na Gornji grad vratio život.
restoran se zove "Stara vura", to je bil zagrebacki restac, a ovaj "dida" ga je pretvoril u dalmatinsku konobu, jos jednu od stotina u Zagrebu koje nude dalmatinsku i talijansku kuhinju umjesto domacih zagrebackih specijaliteta...ima puno mjesta u gradu di se moze pojest dobra riba, ali jako malo di mozes pojest dobar ajngemahtec ili domacu patku itd...