Hi-Fi

Poplava na tržištu zvučnika

30.12.2001.
u 00:00

U stereo svijetu gramofoni su sve traženija roba, a sve je manje onih koji se mogu oduprijeti višekanalnim sustavima kućnog kina

Ponuda veća nego ikad, sve pristupačnije cijene, te dalja ekspanzija sustava kućnog kina, slika je Hi-Fi scene u 2001. godini. Ništa revolucionarno novo, ali nipošto tek jedna dosadna godina. U svijetu visokovjernog zvuka, ali i slike, sve je manje iznenađenja. Visoka tehnologija ujednačila je kvalitetu pa je sve većem krugu zaljubljenika u visokovjeran zvuk dostupno o čemu su do jučer samo sanjali. Neki zbog svega smatraju da je Hi-Fi svijet izgubio nešto od svoje draži, ali tako to valjda mora biti. I dok su nekad audiofili godinama sanjali kako će kupiti neku komponentu, sada je jedini problem što izabrati u silno natrpanim specijaliziranim trgovinama. Potreban je samo novac, ali ni to nije nerješiv problem - kupnja na rate nudi se na svakom koraku. Pitanje je samo hoćete li tri, šest ili možda čak 24 rate.

Za desetak tisuća kuna, pa čak i manje, moguće je kupiti kompletan sustav kućnog kina koji i lijepo izgleda i dobro zvuči. Mnogi se od te cjenovne granice uopće neće maknuti, a pitanje je ima li i potrebe za tim. Posebno ako imaju male stanove. No, audio svijet nisu samo višekanalni, nego i klasični dvokanalni stereo sustavi. Pravi hifići višekanalnu modu zapravo uopće ne žele komentirati, a još manje se za njom povoditi.

Kada je riječ o tom "pravom" audiju teško je odlučiti se za nešto po čemu ćemo pamtiti 2001. godinu. Posebno je to teško jer možda nikad nije bilo toliko odličnih uređaja u svim kategorijama. Ipak, čini mi se da je najveći bum doživjelo tržište zvučnika, na kojem je konkurencija tako jaka da ne bi bilo iznenađenje da cijene i dalje padaju. Razlog za to su upravo sustavi kućnog kina, koji su direktan krivac za zvučničku hiperprodukciju. Iako sam slušao dosta zvučnika. Od engleskih i francuskih do talijanskih i kineskih, od velikih do minijaturnih, od skupih do jeftinih, moj glas ide namjanjoj bebi iz BandW-a modelu DM 303 koja stoji 2150 kuna. Riječ je o izuzetnim malim zvučnicima koji za relativno malo novca daju začuđujuće puno dobrog zvuka. Vrlo dobro napravljena, čak i oku privlačni ovi zvučnici već su osvojili srca europskih hifića i pobrali brojne odlične kritike. I sam sam ih testirao i uistinu zaslužuju visoku ocjenu.

Zanimljiva je situacija s pojačalima gdje gotovo da i nema uređaja koji me posebno razočarao. Kvaliteta je toliko skočila da za 1500 do 2000 kuna već možete kupiti uređaj za prste polizati. Moj izbor ipak ide na adresu dvaju integriranih pojačala: Rotela RA 1070 po 10800 kuna i i Musical Fidelitya A 3 po 8900 kuna. Prvi je sasvim novi uređaj iz Rotela, dok je A3 malo obnovljena verzija već poznatog modela. Iako imaju sasvim različit zvuk, i Rotel i Musical Fidelity vrlo su dobri integrirci koji će mnogim hifićima osigurati miran san. RA 1070 suveren je uređaj sa svojih 100 W po kanalu na osam ohma, dok A3 ima 85 w i jamči bar okus Hi-End čarolije.

Kada je riječ o playerima, tu nije bilo nekih velikih iznenađenja, jer su se proizvođači uglavnom bavili DVD i SACD playerima. Među CD playerima i te kako se zna što se kupuje u kojoj klasi, a našim je hifićima najvažnije da za 1500 kuna već mogu dobiti solidan uređaj nekog od Hi-Fi divova poput Sonyja, Kenwooda, Technicsa... Za malo više tu je i NAD, a želite li dobar player srednje pa čak i visoke klase, možda će vaš izbor biti Rotel ili Marantz. No, neke vrlo zanimljive Hi-fi komponente tek preslušavam, a njihove testove objavit ću uskoro. U 2002. godini trendovi će se uglavnom nastaviti, a neki predviđaju da će se najzanimljivije stvari događati u stereo svijetu u kojem su gramofoni sve traženija roba. Trendovi u višekanalnom svijetu teško se mogu i predvidjeti, ali sigurno je da će se čak i najtvrdokorniji audiofili teško moći oduprijeti atrakciji zvanoj kućno kino.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije