Daft Punk - roboti s porukom

daft.jpg
import
05.01.2008.
u 11:57

Podvukavši crtu pod proteklu godinu, nekoliko u svjetskim okvirima važnih medija istaknulo je Daft Punk kao povratnike godine, a njihovu turneju “Alive 2007” proglasilo najvećim koncertnim spektaklom. Općenito, gotovo sve koncertne recenzije francuskog dvojca unazad godinu dana graniče s potpunom ekstazom, a Thomas Bangalter i Guy-Manuel de Homem-Cristo ponovno su u središtu interesa i zbog nekoliko dodatnih razloga: tu je eksplozija dance-punka, nu-ravea i srodnih žanrova koja je na površinu iznijela ne samo sjajan album LCD Soundsystema nego i nove snage (i u neku ruku njihove nasljednike) kao što su Justice, Simian Mobile Disco ili New Young Pony Club, kao i megahit Kanyea Westa “Stronger” koji za podlogu upotrebljava upravo jednu od najvećih uspješnica Daft Punka.

Kako je, dakle, dvojac pod robotskim maskama koji su mnogi otpisali još prije dvije godine, nakon neuspjelog albuma “Human After All”, i koji je donedavno bio na rubu razlaza ponovno postao toliko velik, čak veći i priznatiji nego ikada? Kako mogu biti čašćeni epitetima “ambasadora dancea u mainstreamu” i povratnika godine ako uopće nisu snimili ni nov studijski album?

Sve što trebate napraviti da biste dobili odgovor na to pitanje jest posjetiti YouTube i pogledati bilo koji od postavljenih spotova s turneje “Alive 2007”, a internet je doslovce zatrpan tim sadržajima. S količinom struje koja se eventualno može naći još samo u laboratorijima NASA-e, sa 11 tona koncertne opreme skrivene u gigantskoj piramidi, dvije male glave skrivene iza sjajnih metalnih kaciga 19 su mjeseci zaredom priređivale partyje kakve svijet ne pamti.

Ispremiješavši i razloživši sve svoje stvari, od najvećih hitova s antologijskih albuma “Homework” i “Discovery” do najgorih trenutaka s posljednje ploče, Daft Punk sve su zakuhali u suludo visokoenergetsku smjesu koja je zasjala na sasvim nov način, privukavši partijanere, rockere i mnoge druge.

– Naša glazba uvijek je bila mješavina, podjednako inspirirana rock bandovima poput Stoogesa, Stonesa i AC/DC, koliko i disco izvođačima. Glazba je doživjela segregaciju u osamdesetima, ali već tijekom devedesetih rock klinci počeli su pokazivati interes za elektroniku.

Bilo je i još uvijek ima i obratnog snobizma, kada ljudi slušaju samo elektroniku, a rock ne, a mi smo uvijek pokušavali prevladati tu segregaciju i stvarati glazbu izvan uvriježenog establišmenta. Za današnju generaciju valjda je normalno da voli sve vrste glazbe, ali za nas je “Fight For Your Right to Party” uvijek značilo puno više u smislu slobode, pogotovo u situaciji kada je plesna glazba lišena svake kontroverze i revolucionarnosti – priča Bangalter znojeći se ispod metalne maske za koju kaže:

– Maske su za nas također simbol slobode, one nas oslobađaju vlastitog identiteta, a publici poručuju da nije važan DJ, nego glazba i njezina poruka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije