Mnogima omiljen Tehnički muzej "Nikola Tesla" u Zagrebu ove godine slavi velik, sedamdeseti rođendan. Od skromnih početaka do danas muzej je izrastao u nezaobilazno odredište za sve ljubitelje znanosti, tehnologije i inovacija, a u petak je u njemu svečano otvorena izložba "Utopija i stvarnost – 70 godina planiranja i velikih očekivanja".
Povijest Tehničkog muzeja seže još u kraj 19. stoljeća, kada se prvi put javlja ideja o osnivanju muzeja tehnike djelovanjem Trgovačko-obrtničkog muzeja. Međutim, službeno osnivanje dogodilo se tek 21. prosinca 1954. godine, zahvaljujući viziji profesora dr. Bože Težaka, koji je inzistirao da se socijalistička krilatica "tehnika narodu" provede u djelo.
Zgrada u kojoj je danas smješten Tehnički muzej "Nikola Tesla" podignuta je na prostoru nekadašnje remize u Savskoj pet godina prije, u svrhu proširenja Velesajma. Kada se Velesajam 1956. preselio preko Save, postavilo se pitanje što s tim prostorom, a jedan od glavnih aspiranata za korištenje postao je upravo Tehnički muzej. Zahvaljujući odluci tadašnjega zagrebačkoga gradonačelnika Većeslava Holjevca, 1959. dodijeljena mu je lokacija na Savskoj 18, u kojoj se muzej zadržao do danas.
U svojih sedamdeset godina Tehnički muzej posjetiteljima je kontinuirano nudio uzbudljiv pregled razvoja tehnologije i jedan je od najpopularnijih hrvatskih muzeja. Odjel transformacije energije prikazuje evoluciju ljudskih rješenja u području energetike. Prometna sredstva nude sveobuhvatan pregled razvoja transporta na kopnu, vodi i u zraku. Rudnik Barbara, kao jedna od najpopularnijih atrakcija, predstavlja vjerodostojnu repliku podzemnog rudnika usred glavnoga grada.
Posebno mjesto u muzeju zauzima Odjel astronautike s planetarijem, koji posjetiteljima približava tajne svemira modelima svemirskih letjelica i projekcije. Tu je i Aleja skulptura velikana hrvatskog prirodoslovlja i tehnike, koja odaje počast znanstvenicima koji su zadužili Hrvatsku.
Godine 2015., na prijedlog tadašnjega zagrebačkoga gradonačelnika Milana Bandića, muzej je preimenovan u Tehnički muzej "Nikola Tesla", čime je odana počast jednom od najvećih znanstvenika svih vremena. Ime muzeja tako prati i jednu od njegovih najvećih atrakcija: demonstracijski kabinet Nikole Tesle, koji je u muzeju otvoren 1976., a obnovljen 2006. godine.
Osim što posjetiteljima omogućuje da svjedoče demonstracijama Teslinih izuma, u njemu je pod pokroviteljstvom Večernjeg lista prošle godine premijeru imala i predstava "Nikola Tesla – puni krug" u režiji Petre Radin i Marija Kovača, u kojoj je velikog znanstvenika izrazito uvjerljivo igrao Vladimir Tintor.
Aktualna izložba "Što smo radili 1954.–2024. – iz muzejske dokumentacije" donosi pregled muzejskog rada u proteklih 70 godina, otkrivajući nam kako je muzej od otvaranja za javnost 1963. godine imao 6,579.816 posjetitelja, 4540 edukativnih programa, 75.844 stručnih vodstava te 519 realiziranih izložbi.
Fascinantne su to brojke za muzej koji se praktično od svojeg osnutka suočava s prostornim izazovima. Drvene zgrade muzeja, koje su zaštićeno kulturno dobro, zahtijevaju posebnu brigu i održavanje, a problemi s grijanjem i neadekvatnim prostorom već godinama djeluju nerješivo. I sama uprava muzeja upozorava da današnje stanje iziskuje uređenje i modernizaciju postojećih zgrada i infrastrukture, ali i promišljanje alternativnih rješenja u budućnosti. Kako se oko potrebe za promjenom svi slažu, za rođendan mu želimo da osamdesetu obljetnicu dočeka u prostoru dostojnom njegove reputacije.