Ana Schaub se u svojoj umjetničkoj praksi bavi kritikom medijski uvjetovane stvarnosti, kaže Ivana Gabrić opisujući djelo mlade akademske kiparice iz Zagreba. Njezin projekt nazvan idiličnim imenom Mali raj ambijentalna je instalacija koju razvija i nadograđuje posljednjih četiri godina. Idealizirano je to i privatno autoričino utočište koje je naselila članovima svoje obitelji, ali i gigantskim plamencima, kao i bebama plivačima. Plamenci svojom ružičastom bojom i gracilnim držanjem simboliziraju putenost, pohlepu i materijalno, što se još više potencira njihovim stremljenjem prema novcima, ogromnim, zgužvanim i simuliranim dolarima. Njima su kontrapunktirani likovi beba koji rone i instinktivno izranjaju također prema novcu. Ti su likovi su obrađeni plošno poput kulisa što ukazuje na površnost i banalnost koju nam je odredila medijska slika svijeta. Dok su plamenci i bebe plivači instalacije u prostoru galerije jer predstavljaju mobilnost koju pokreće novac („Money makes the world go round“), slike Anine obitelji su harmonično smještene na zidovima te su kombinacije slika, ilustracija i fotomontaža. Ovaj složeni assemblage upotpunjen je i video-radom u kojem se problematizira odnos između idealnog i realnog života. Ravnomjerno se izmjenjuju scene mrtve prirode (npr. jedrih i sočnih jabuka) kao metafore životne snage i vitalnosti te računa u njihovoj pozadini kao njihov snažni kontrast i nagli povratak u surovu zbilju. Na specifično sarkastičan način te namjernim kičem (camp-om) Ana se kritički osvrće na pojam „rajskog ambijenta“, s čime nas svakodnevno bombardiraju turističke agencije s „photoshopiranim“ slikama tirkiznog mora, palmi i neba bez oblačka. Konzumerizam i bezglavo kupovanje postali su osnovni faktori koji nas čine sretnima, a trivijalnost i banalnost svakodnevnice vode nas u duhovno osiromašenje i eroziju identiteta, navodi Ivana Gabrić uz ovu izložbu.
"Mali raj" Ane Schlaub izložen u Galeriji Matice hrvatske
Projekt Mali raj Ane Schlaub iza ilidličnoga imena skriva ambijentalnu instalaciju koju umjetnica razvija i nadograđuje posljednjie četiri godine
Još nema komentara
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.