Cenzura stripa o Holokaustu

Nakon izbacivanja iz lektire, knjižare besplatno dijele strip “Maus” djeci

Arhiva VL
03.02.2022.
u 09:49

Strip Arta Spiegelmanna jedan je od najpoznatijih prikaza Holokausta u književnosti i jedini strip u povijesti koji je zaradio Pulitzera.

Ogromna debata razmahala se u SAD-u nakon što su članovi Odbora za obrazovanje okruga McMinn u saveznoj državi Tenessee izglasali povlačenje kultnog stripa “Maus” iz školske lektire. Podsjetimo, radi se o jednom od najpoznatijih prikaza Holokausta u povijesti književnosti, te jedinome stripu koji je uz brojne žanrovske nagrade osvojio i prestižnu nagradu Pulitzer.

Autor mu je Art Spiegelman, koji je “Mausa” bazirao na razgovorima sa svojim ocem, poljskim Židovom koji je preživio Holokaust. Protagonisti Drugog svjetskog rata u stripu su prikazani kao životinje: Židovi su miševi, Njemci su mačke, Poljaci svinje, Amerikanci psi... no crtež je daleko od nevinoga: u njemu se prikazuju ubojstva, progoni i užasi koncentracijskih logora.

Desetoro članova Odbora za obrazovanje jednoglasno je odlučilo da se radi o temi koja nije primjerena za učenike osmoga razreda, te izglasali zabranu korištenja “Mausa” u svim osnovnim školama pod njihovom ingerencijom. Zapisnik s njihova sastanka koji je u međuvremenu iscurio u javnost otkriva, međutim, mnogo ozbiljniji problem: dio vječnika temu Holokausta nazivao je “indoktrinacijom”, te tvrdio da se djeca moraju zaštititi od takvog “utjecaja”, a Spiegelmanov slavni strip uspoređivali su s pornografijom.

Zabrana “Mausa” potaknula je lance američkih knjižara i striparnica da školarcima Tennesseeja ponude besplatne primjerke tog remek-djela. Četrdeset godina nakon premijere, “Maus” je zahvaljujući ovom skandalu iznova zasjelo i na čelo Amazonovih top ljestvica prodaje, i to u kategorijama povijesne literature, drugog svjetskog rata, stripa i grafičkih novela, biografija i memoara, a po ukupnoj prodaji svih knjiga u svijetu trenutno se nalazi na drugome mjestu!

Strip “Maus” izlazio je u nastavcima od 1980. do 1991. godine, a potom je izašao i u dvije knjige, koje su kroz godine imale nebrojene prijevode i reizdanja. U Hrvatskoj ga je 2009. godine objavila naklada Fibra.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije