Brojni filmski velikani, uključujući Mikea Leigha, Wima Wendersa, Stephena Daldryja i Pedra Almodovara, od svibnja prošle godine pozivali su ruske vlasti da mladom ukrajinskom filmašu Olegu Sencovu omoguće pravedno suđenje. Brojni europski i svjetski aktivisti organizirali su prosvjede tražeći njegovo oslobađanje. Pravdu za Sencova tražili su i međunarodni festivali – jedan od zadnjih apela za njegovo puštanje došao je prošloga tjedna sa Sarajevo film festivala. Kao hladna pljuska svima jučer je došla vijest da je sud u Rostovu tog redatelja i aktivista osudio na 20 godina robije zbog navodnog terorističkog djelovanja.
Sencova je, naime, u jeku vojne krize na Krimu u kojoj je sudjelovao u mirovnim prosvjedima uhitila ruska tajna služba, nakon čega je prevezen u Rusiju, gdje je u pritvoru čekao suđenje. Nekoliko dana uopće se nije znalo gdje se nalazi, a potom je iz Rusije javljeno da je Sencov optužen za terorističko djelovanje, konkretno za planiranje detoniranja Lenjinova spomenika na Krimu i paljenja ureda promoskovskih političkih organizacija na Krimu.
39-godišnji Sencov odlučno je odbacio sve optužbe ustvrdivši da se protiv njega vodi politički montirani proces zbog njegova angažmana u prosvjedima, a za njegovo puštanje gorljivo su se založile brojne ukrajinske političke organizacije, kao i Europska akademija filmske umjetnosti, koja je velikim dijelom financirala njegovu obranu. Tijekom izricanja presude Sencov je, javljaju dopisnici, pjevao himnu "Još ne nestade Ukrajina".
>> Napad u McDonald'su: Članice grupe Pussy Riot zalili zelenom bojom i smećem
Tako rade crveni