Uz pržene krumpiriće ili hot dog, mnogi će posegnuti i za omiljenim umakom - kečapom.
Ako mislite da birate "zdraviji umak" jer se radi od rajčice, ovo bi vas moglo ponovno nagnati na razmišljanje.
Obiluje šećerom
Jedna jušna žlica kečapa sadrži više šećera nego keks s komadićima čokolade, točnije, 3.7 grama šećera. To bi značilo da čak četvrtinu pakiranja industrijski proizvedenog kečapa čini upravo šećer.
Jedan od sastojaka kečapa je fruktozni kukuruzni sirup, a njega su znanstvenici povezali s uzrokom raznih tegoba koje izaziva u našem organizmu, poput lučenja inzulina, nakupljanja masnih naslaga na trbuhu i poticanja apetita.
Obiluje solju
Osim što obiluje šećerom, sadrži i veće količine soli koja potiče zadržavanje vode u organizmu, a dugoročnom konzumacijom može biti i uzročnik niza bolesti poput povišenog krvnog tlaka, razvoja kardiovaskularnih bolesti, srčanog i moždanog udara itd.
Preuzima okus jela
Opet se vraćamo na šećer. Upravo zbog tog sastojka u kečapu, "preuzet" će okus nad ostalim namirnicama.
Gusta tekstura
Kečap je gust i često je zbog toga problem istisnuti ga iz boce. Kako biste to promijenili, bocu je potrebno dobro protresti, a onda se i tekstura kečapa mijenja pa se prvo istisne vodenastiji dio. Nije baš primamljivo, zar ne?
Jak miris
Miris kečapa je intenzivan i širi se oko vas. Ponekad su potrebni i sati da se riješite mirisa koji vas "bocka" pod nosnicama nakon konzumacije.
Prije kupnje kečapa, svakako pročitajte deklaraciju i sastojke, a ako se baš ovog umaka ne možete odreći, radije ga kod kuće napravite sami.
Pogledajte i video kako napraviti "zdraviju" verziju kečapa kod kuće...
Pored svih sokova, cokoladnih namaza, umaka, bombona i gluposti s hrpom secera u sebi oni se namjerili na kecap kojeg pojedes 5 grama po obroku.