Na Makarskoj rivijeri postoji mjesto u kojem nema ni parkiranja na rivi ni ležaljki na plaži ni ručnika i suncobrana postavljenih uvečer za rezervaciju mjesta. Nema ni zgrada ni kioska, a bome ni štandova s plastičnim i sličnim drangulijama, ali zato imaju najljepše jadranske plaže, ali i kanalizacijsku mrežu. Mjesto je ispod magistrale, zove se Igrane, ima tristotinjak stanovnika, muški su Igranci, a žene nisu Igranke nego Igarke. U Igranima je i prva u Hrvatskoj zbog bespravne gradnje srušena kuća, no na njezinu je mjestu podignuta ista, a vlasnik je na fasadi prokleo onoga tko ga je prijavio.
Ribarske večeri
U okuci nedaleko od skretanja u selo je kapelica, a u samom se zavoju sunovratilo dvjestotinjak vozila, no nikada nije bilo žrtava. Od kapelice u dužini od 1500 metara vodi novouređeni križni put, s 14 postaja. Petnaesta je kod crkvice svetog Mihovila iz 11. stoljeća, jedine na kopnu od tri na svijetu izgrađene u obliku bazilike. Ispred crkvice u daljini se vidi Pelješki most, a pogled na vizuru Igrana, kojom dominiraju zvonik uz župnu crkvu Gospe od Ružarija te Zalinu kulu nazvanu po seoskom narodnom junaku zaslužnom u obrani od Turaka kojeg je u pjesmama opjevao i fra Andrija Kačić Miošić, odličan je.
S Igrancima Ivanom Talijančićem i Tomislavom Mihaljevićem od crkvice se vraćamo prema selu gdje nas s ploče s nazivom gleda kralj Arthur. E sad, zašto on? Zato što legenda kaže da je Arthur mjestu Igrane dao ime po svojoj majci Igraynni i da je Arthur prije smrti tu odlučio odložiti svoj mač excalibur. Legenda je utemeljena na lokalnoj ćakuli, ali primila se na plodno tlo pa je Igrane posjetio i ugledni britanski povjesničar John Matthews, a o selu je pisao i Daily Mail. Mještani su kralju posvetili i "Dane kralja Arthura". I ta manifestacija i križni put samoj destinaciji "sunca i mora" trebaju dati vrijednost više, baš kao što će to biti kad u Zalinoj kuli nikne centar za posjetitelje. Jer, i vrlina je i prokletstvo Igrana da godinama dolaze isti gosti pa je bilo logično da su se udomaćili i počeli očekivati nešto više od vječito iste ponude iz prirode, potvrdit će i Igarka Alma, vlasnica lijepih apartmana u prvom redu do mora.
– Kad se izvan sezone dogodi da ne radi web-kamera u selu, gosti odmah zovu da pitaju što je bilo – kažu Ivan i Tomislav.
U jedinom hotelu u Igranima ljetuju uglavnom Skandinavci, i to parovi, jer hotel ne prima mlađe od 16 godina. Ti se turisti kupaju ispred smještaja, ali mogu i ostali jer hotel nema koncesiju na plažu. U ostatku sela cvjeta obiteljski turizam, a gosti su ponajviše iz Češke, Poljske i Njemačke. Hrvati su, uz Slovence, pri dnu, debelo iza gostiju iz BiH. Ležaj u privatnom smještaju stoji od 20 do 25 eura. Između ta dva lica sela nanizani su market, pekara, suvenirnice, slastičarnica i svaku večer puni restorani. No oko 23 sata potpuna je tišina, osim u kafiću koji radi do dva ujutro, a nalazi se kod uljarske zadruge, druge u Hrvatskoj po starosti.
– Gosti su ti koji stišavaju ako se nekoga kasno čuje – govore Ivan i Tomislav.
U Igranima se svakih deset dana održavaju ribarske večeri, a iako iznimno dobro prihvaćena, manifestacija "Dani kralja Arthura" s pandemijom je zamrla, a ove godine nije oživjela jer nema tko potegnuti – stariji su umorni, mladi nezainteresirani. Turističko vijeće ionako nema neku pretjeranu moć jer, da je ima, parkiranje ne bi s lanjskih sedam ove godine poskupjelo na 15 kuna na sat. Naime, upornošću mještana parkiranje na rivi zabranjeno je istodobno s izgradnjom videonadzorom pokrivenog velikog parkirališta na mulu na kojem uvijek ima mjesta. Od parkinga do mula nekoliko je minuta hoda jer same su Igrane zbijene u nekoliko stotina metara, a s jedne i druge strane sela nalazi se zelena zona sa zemljom u privatnom vlasništvu na kojoj se ne smije ni graditi ni saditi.
Od parkinga klupe
Novcem od zarade na parkiralištu upravlja Turističko vijeće pa su, između ostalog, njime kupljene i klupe postavljene na rivi. No odluku o cijeni donosi Općina Podgora koja je, bez obzira na protivljenje Vijeća, ove godine odlučila furešte opaliti po džepu. Na kraju, naplata je pala za nekih 40 posto, a ispred devastiranog novosadskog odmarališta sve je više vozila.
1. Jezera 96
2. Igrane 91
3. Podstrana 91
4. Privlaka 89
5. Sv. Filip i Jakov 89
6. Mimice 87
7. Medveja 86
8. Ražanac 86
9. Volosko 86
10. Bilice 85
11. Lun 84
12. Banjole 83
13. Jadranovo 82
14. Klenovica 82
15. Posedarje 82
16. Z. Rogozničko 82
17. Glavotok 81
18. Zablaće 81
19. Krnica 80
20. L. Šugarje 80
21. Peroj 80
22. Rovanjska 80
23. Karigador 78
24. Bratuš
25. Mlini
26. Žuljana
27. Slano
28. Klek
29. Zaton
Gostoljubivost i susretljivost 10
Čistoća i urednost mjesta 9
Plaže 10
Raznolikost smještaja 8
Kvaliteta ugostiteljske ponude 10
Sadržaji za djecu 8
Događanja 7
Opskrbljenost 9
Autohtonost 10
Opći dojam 10
UKUPNA OCJENA 91