TURISTIČKA PATROLA: ŠTRIGOVA

Na vrhu Mađerkina brega vjetar će pokretati 'Goričko sviralo' s pogledom na čak pet zemalja

storyeditor/2022-04-11/strigova3_PXL_pan_110422.jpg
Foto: Mario Naranđa/PIXSELL
1/12
12.04.2022.
u 22:07

Nismo znali da i Međimurje ima tako slikovite brežuljke, a posebno su nas očarali vinogradi. Sve je puno trsova, kao da smo u nekoj francuskoj pokrajini! - govore nam supružnici iz Šibenika koji su s unucima došli razgledati Mađerkin breg u Štrigovi

Bili smo u Zagorju u toplicama Jezerčica i došli obići Međimurje. Prvo nas je dočekala nizina, a poslije Čakovca počeli su brežuljci, što nas je baš iznenadilo. Nismo mislili da i Međimurje ima tako slikovite brežuljke, a posebno su nas očarali vinogradi. Sve je puno trsova, kao da smo u nekoj francuskoj pokrajini! - govore nam supružnici iz Šibenika koji su s unucima došli razgledati Mađerkin breg u Štrigovi, na kojem se, na oko 340 metara nadmorske visine, gradi jedna od najneobičnijih atrakcija u Međimurju - "Goričko sviralo".

Vidi se i Sljeme

Taj 28 metara visoki vidikovac od drveta i čelika bit će uskoro dovršen, a jedna od njegovih posebnosti bit će stvaranje glazbe pomoću hvatača vjetra i mehanizma sa zračnim mjehovima koji će reproducirati međimurske pjesme - popevke. Domaćini nas uvjeravaju da će se s vidikovca, ako se poklope vremenski uvjeti, moći vidjeti pet država – Hrvatska, Slovenija, Austrija, Mađarska i Slovačka. Vidi se, kažu, čak i Sljeme. Za našeg posjeta nije bilo toliko bistro, no vjetar je dao naslutiti da će sviralo imati dovoljno pokretačke energije. Sam Mađerkin breg postao je jedan od najprepoznatljivijih veduta Štrigove, uz crkvu sv. Jeronima. Nazvan je po balerini Emiliji Krauthaker koju su lokalci zvali Mađerka jer je rođena u Budimpešti. U taj se kraj doselila na početku Drugog svjetskog rata. Posjede 2000-ih kupuju vinari Cmrečnjak i Štampar. Na vrhu se organiziraju razna događanja, pa čak i - "Jazz u vinogradu".

Foto: Mario Naranđa/PIXSELL

Od 13. do 15. svibnja u Štrigovi će se održati manifestacija Urbanovo s Festivalom pušipela, sa sloganom "Za novu generaciju vinskih hedonista". Pušipel je autohotna sorta vina koju su Međimurci izvukli iz zaborava i klonskom selekcijom došli do vrhunskih trseva i vina koja osvajaju i Decantere u Londonu. Vinare povezuje Vinska cesta na kojoj svoje mjesto ima i obitelj Kocijan.

– Ako se ne varam, jedina smo vinarija i kušaona modernog stila u Međimurju, a na to smo se odlučili nakon obilaska vinarija u Sloveniji, Njemačkoj, Francuskoj... Meni sve mora biti kockasto – smije se Petar Kocijan, koji sa suprugom Andrejom čini treću generaciju vinara u obitelji. Na Međimursku vinsku cestu po silasku s autoceste Goričan – Zagreb navraćaju turisti na putu prema Jadranu, od Čeha i Slovaka do Mađara. U Međimurju zastanu na par dana i prespavaju u sve brojnijim kućama za odmor, kojih je samo u štrigovskom kraju više od 20. Dolaze im i gosti iz Slovenije, Zagreba, Kvarnera... Posjećene su i Štrigovske noći u srpnju. Od vina najbolje prolaze pušipel, sauvignon i rizlinzi, a nekolicina mladih vinara pokrenula je i izuzetno dobro prihvaćen projekt proizvodnje mladih lepršavih vina s nižim postotkom alkohola, pod etiketom "Mlado Međimurje".

 

"Hop on Hop off"

U općini Štrigovi, na krajnjem sjeveru Hrvatske, oko 19 kilometara od Čakovca, turisti mogu razgledati i crkvu sv. Jeronima građenu od 1738. do 1749., s dva zvonika kakvi se obično vide samo na katedralama. U crkvi su freske koje je u 18. stoljeću naslikao poznati slikar Ivan Ranger. U središtu sela je i crkva sv. Magdalene iz 17. stoljeća. Štrigovski kraj ima i nekoliko kurija i dvoraca, poput dvorca Banfi, o kojem je ispisana ljubavna priča o hrvatsko-ugarskom kralju Matiji Korvinu i kćeri lendavskog grofa Banffyja, kojoj je kralj Matija sagradio dvorac kao "nadoknadu za uskraćenost susreta zbog svojih državničkih obveza".

Foto: Mario Naranđa/PIXSELL

Danas je dvorac u privatnom vlasništvu, kao i majur Tkalec koji su pavlini sredinom 18. stoljeća sagradili kao ljetnikovac. Domaćini uz šetnje savjetuju i vožnju biciklom jer je cijelo Međimurje premreženo biciklističkim stazama. Štrigovskom kraju nedostaje još nekoliko restorana kako bi se zadovoljio širi krug posjetitelja. Oni koji zbog degustacije vina ne žele voziti, mogu ljeti uskočiti i na autobus "Hop on Hop off", koji povezuje više turističkih lokacija u zelenom Međimurju.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije