Donosimo vam popis sireva koje bi svaki ljubitelj sira trebao poznavati, zajedno s nekim osnovnim informacija poput države u kojoj su nastali i vrste mlijeka od kojeg su rađeni.
1. Roquefort ili plavi sir
Plavi ili pljesnivi sir nastao je u Francuskoj, a pravi se od ovčjeg mlijeka. Da bi ovaj sir bi spreman za kušanje potrebno je najmanje pet mjeseci. Najbolje ga je jesti s orašastim plodovima i medom.
2. Camembert
I ovaj sir je nastao u Francuskoj, a pravi se od kravljeg mlijeka. Da bi sazrio potrebno mu je najmanje tri tjedna. Najbolje ga je konzumirati u sendviču, pohanog ili zapečen u tijestu.
3. Cotija sir
Ovaj je sir manje poznat našem podneblju jer dolazi iz Meksika, a pravi se od kravljeg mlijeka te mu je potrebno najmanje tri mjeseca kako bi sazrio. Najbolje ga je koristiti u tortilji, u juhama, s rižom i s grahom.
4. Chevre
Još jedan sir koji dolazi iz Francuske, a pravi se od kozjeg mlijeka. Starenje ovog sira varira. Najbolje ga je koristiti usitnjenog u salatama, u sendvičima i tjesteninama.
5. Feta sir
Feta sir je nastao u Grčkoj, a pravi se od ovčjeg i kozjeg mlijeka. Da bi dozrio potrebno mu je oko tri mjeseca. Najbolje ga je koristiti prelivenog maslinovim uljem, izmrvljenog u salatama, sendvičima i tortiljama.
6. Mozzarella
Mozzarela je nastala u Italiji, a pravi se od kravljeg mlijeka ili mlijeka vodenog bizona. Za konzumaciju je spremna odmah. Najbolje ju je koristiti svježu s maslinovim uljem i rajčicom te na pizzi.
7. Emmental
Emmental ili kako ga mi često nazivamo - emmentaler - nastao je u Švicarskoj, a pravi se od kravljeg mlijeka. Za sazrijevanje mu je potrebno najmanje četiri mjeseca. Najbolje ga je konzumirati kao fondue ili na grillu.
8. Cheddar
Evo jednog sira koji je nastao u Engleskoj, a pravi se od kravljeg mlijeka. Nema minimalnog vremena za starenje ovog sira, ali idealno bi bilo godinu dana. Najbolje ga je koristiti u sendvičima, grilanog ili u složencima.
9. Gouda
Gouda je sir nastao u Nizozemskoj, a pravi se od kravljeg mlijeka. Da bi sazrio treba mu minimalno četiri tjedna, a idealno vrijeme starenja je godina dana. Goudu je najbolje rastopiti ili naribati u salatu ili složenac.
10. Taleggio
Ovaj sir dolazi iz Italije, a pravi se od kravljeg mlijeka. Da bi sazrio treba mu šest do deset tjedana. Najbolje ga je jesti samog.
11. Parmigiano-Reggiano
Parmezan dolazi iz Italije, a pravi se od kravljeg mlijeka. Za sazrijevanje mu je potrebno najmanje dvanaest mjeseci. Najbolje ga je koristiti naribanog na salate i tjestenine. Talijani ga koriste i kao dodatak juhama.
12. Manchego
Manchego dolazi iz Španjolske, a za sazrijevanje mu je potrebno od dva mjeseca do dvije godine. Najbolje ga je koristiti kako ga koriste Španjolci u pašteti od dunje.
13. Monterey Jack
Zadnji sir s popisa dolazi iz Amerike, radi se od kravljeg mlijeka, a da bi sazrio potrebno mu je mjesec dana. Najbolje ga je koristiti rastopljenog s raznim prilozima koje možete umakati u rastopljeni sir.
Po naš domaći sir otiđite do Trešnjevačkog placa.