OPG Zlata vrijedan

Dugo su radili u Njemačkoj, a sada imaju hit-biznis u Hrvatskoj. Na imanju je i hidroelektrana

OPG Zlata Vrijedan
Foto: Ivica Galović/PIXSELL
1/7
18.08.2023.
u 09:55

Kako je kompleks starog mlina na Orljavi postao maštovito gospodarstvo i odmorište

Njima baš nije bila sila. Cijeli su radni vijek proveli u Njemačkoj i s dvije ondje zarađene mirovine mogli lagodno živjeti. No kad upoznate 73-godišnju Ljiljanu Šoch Ložnar, shvatit ćete da jednostavno nije bilo šanse da tako bude jer život bez rada za nju i nije život. Pomirio se s tim i njezin tri godine stariji suprug Ivan.

U Brodskom Drenovcu, slavonskom selu u kojem se rodio otac narodnog zdravlja Andrija Štampar, kupili su 2001. Ćosin mlin na Orljavi u kojem šezdeset godina nije bilo nikakva života. Cijeli kompleks zgrada iz kojih je nekoć izlazilo devet tona brašna dnevno Ljiljana i Ivan uređivali su kako bi mu vratili nekadašnji sjaj. Jedna je zgrada pretvorena u kuću za odmor u kojoj može boraviti šest osoba. Na nju se s jedne strane naslanja Liljanin ekološki vrt, u kojem je ove godine posadila i 250 sadnica peruanskih jagoda. Uzgaja i hokaido i butternut tikve, čičoke, lubenice, dinje, ljekovito bilje, razne vrste povrća...

Guske, patke... hidroelektrana

– Probala sam i slanutak, al' nije uspio – veselo će Ljiljana dok dvorištem prolazi paun Pupi približavajući se staklenim vratima da se u njima ogleda.

Iza kuće za odmor veliki je bazen, u njemu plivaju i ribice, izvana su lopoči, trska, cvijeće... I ležaljke.

Foto: Ivica Galović/Pixsell

U drugoj, glavnoj zgradi, supružnici su uredili svoj stambeni prostor, ondje gdje se nekoć iznosilo brašno drže alat i žitarice. Dvorištem šeću kokoši, guske, patke, psi Medo i Bleki, mačke... A u srcu starog mlina nalazi se strojarnica "Orljave 8", hidroelektrane koju je Ljiljana prije sedam godina pustila u pogon, nakon što je pet godina ishodila dokumentaciju i dozvole. Do sada je proizvela oko dva milijuna kilovata struje i isporučila je u niskonaponsku distribucijsku mrežu Elektre Požega. Investicija od oko pola milijuna eura od sljedeće bi godine trebala donositi dobit.

Obilazeći branu i postrojenje, objašnjavaju nam Ljiljana i Ivan princip njezina rada. Rad postrojenja potpuno je automatiziran, ima daljinski pristup... Otvaraju zatim vrata kako bismo vidjeli masivni stari mlin na kojem je upisana 1908. godina.

Foto: Ivica Galović/Pixsell

Na drugom kraju ovoga kompleksa uz pomoć mjere ruralnog razvoja Ljiljana je uredila prostor za održavanje edukacija, radionica, predavanja... U tom je dijelu i soba njezina nećaka Krešimira Šoha. On je završio ekološku poljoprivredu pa pomaže teti i tetku kad ga posao turističkog vodiča ne odvuče izvan Slavonije.

– Rođena sam u Retkovici, dva mlina dalje od ovog našeg. U Zagreb sam išla na studij njemačkog i kao odlična studentica dobila stipendiju za odlazak u Njemačku. Tamo sam i ostala, završila mikroekonomiju, radila i kao sudski tumač. I htjela sam napraviti nešto u svojoj zemlji – kaže Ljiljana.

Oaza za starije

– Ja sam došao prvi, ona je još radila, i najprije uzgajao crne slavonske svinje, imao ih 72 – govori Ivan, podrijetlom iz Jastrebarskog, koji je mirovinu zaslužio u Mercedesu.

– To mi je drugi muž – dobacuje Ljiljana.

– I ona je meni druga – brani se Ivan.

Foto: Ivica Galović/Pixsell

Njih dvoje namjeravaju od svoga gospodarstva napraviti svojevrsnu oazu za stare.

– Radiš cijeli život pa onda moraš u starački dom. Mi to ne bismo htjeli pa je naš plan da ovamo dođe još netko od starijih, da nas bude jedna grupa, da zaposlimo ljude koji će nam pomoći i brinuti se o nama, a da mi uživamo tu u prirodi, na svome, da nam može doći tko god i kad hoće – govore Ljiljana i Ivan.

No prije tog završnog plana Ljiljana Šoch Ložnar ostvarit će još dva koja si je zacrtala:

– Moram urediti srce starog mlina. I početi proizvodnju vodika – odlučna je.

Foto: Ivica Galović/Pixsell

U pet i pol kilometara dugom selu sa samo jednom ulicom, koje mostić dijeli od susjedne Brodsko-posavske županije, povratnica iz Njemačke posvetila se ekološkoj poljoprivredi i na osam hektara zemlje uzgaja žitarice i povrće. Na gospodarstvu je i komforna ruralna kuća za odmor u koju su dolazili gosti iz Arizone, Nizozemske, Grčke, Bugarske, Italije... Uređena je i opremljena dvorana za održavanje edukacija, a na imanju se nalazi i hidroelektrana.

Ključne riječi

Komentara 7

Avatar Asterix
Asterix
12:04 18.08.2023.

Koji je to hit biznis, nisam uspio skužiti.

DU
Deleted user
15:42 18.08.2023.

Vidi je na IMT traktoru. Da ne zaždi u Srbiju tamo praviti biznis?

EB
EBERT
09:12 19.08.2023.

Dali ti ljudi neznaju sto je kvaliteta zivota? Ako su radili u njemackoj vjerujem da imaju dovoljno za zivot. Pohlepa je teska bolest.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije