OPG ZLATA VRIJEDAN

Gotovo sve meso koje proizvedu prodaju na svom pragu. Objašnjavaju kako prepoznati ono svježe: 'Danas se kvaliteta ne gleda'

Buzet: Goran Flego, uzgoj goveda, proizvodnja i prerada mesa
Foto: Sasa Miljevic/PIXSELL
1/5
03.09.2024.
u 10:25

Mama Olga kuha za sve, brat Bojan uskače nakon posla, tata Mario aktivan je cijeli dan, a tu su i žene i djeca

Kad pobrojite sva imena istarske obitelji Flego koja žive na istoj adresi, pobrojili ste petinu stanovništva sela Škuljari kod Buzeta. A kad dođete do njihova doma, stigli ste do prvog proizvođača svježeg mesa u Istri s registriranom prodajom na kućnom pragu. Obitelj Flego ima junad u tovu, trenutno 70-ak grla. Lani su proizveli 15 tona mesa. Izuzev nešto malo što su dostavili u okolici, sve su prodali u svome dvorištu kupcima koji ih pronalaze po preporuci, bez ikakvih reklama, a zatim im se zadovoljni vraćaju i dovode im nove potrošače.

Meso s kućnog praga

– Svježe ćete meso prepoznati po boji i strukturi. Ako je staro, počinje dobivati sivkasto-zelenkastu boju. Kad je složeno na pultu, svježe će meso pustiti crvenkastu sukrvicu dok će se iz starog i zaleđenog cijediti krv tamne boje, a i samo je meso tamnije. Danas se, nažalost, sve više gledaju brza zarada i profit. Kvaliteta se ne gleda – objašnjava Goran Flego vadeći iz hladne komore komade svježega mesa, netom dopremljene iz 60 kilometara udaljene klaonice kamo se svaki tjedan s njegova gospodarstva vozi jedan bik.

21.08.2024., Buzet - Goran Flego, uzgoj goveda, proizvodnja i prerada mesa. Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL
Foto: Sasa Miljevic/PIXSELL

Trenutačna je cijena 10 eura za kilogram miješanoga mesa. Većina grla koju uzgaja su simentalci. Ima i nekoliko komada goveda francuske mesne pasmine charolais.

– Otkako je mama prije deset godina otišla u mirovinu, ja sam preuzeo obiteljsko gospodarstvo – kaže 42-godišnji Goran, čiji su se roditelji Olga i Mario Flego i sami bavili poljoprivredom, baš kao i Goranov pokojni nono.

Obitelj je nekoć proizvodila mlijeko, bikove su kao kooperanti tovili za druge, zbog čega su napravili i novu štalu jer postojeća više nije bila dovoljna. Nekako u to vrijeme kad je Goran preuzeo gospodarstvo, počeli su se raspisivati natječaji iz programa ruralnog razvoja. Javio se on, i prošao, na mjeri za mladog poljoprivrednika i iz EU fonda dobio 50.000 eura pa kupio prikolicu za razbacivanje stajskoga gnoja i frezu, no većinu je, 30.000 eura, uložio u kupnju teladi koju je dopremio iz Slavonije i napunio štalu. Prije deset godina za taj je iznos kupio 90 telaca. Da ih kupuje danas, za 30.000 eura mogao bi kupiti tek 30 grla.

21.08.2024., Buzet - Goran Flego, uzgoj goveda, proizvodnja i prerada mesa. Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL
Foto: Sasa Miljevic/PIXSELL

Životinje tovi od dvanaest do osamnaest mjeseci, ovisno u kojoj su dobi dopremljene na gospodarstvo i koliko će vremena proći dok ne dosegnu kilažu od 600 do 650 kilograma, od koje će ostati oko 350-400 kilograma mesa koje će Goran obraditi i spakirati u svojoj mesnici na gospodarstvu:

– Uvijek sam volio ovaj posao, a i srednju sam školu završio za mesara. Najprije sam s tatom radio za druge, zatim smo odlučili registrirati mesnicu za prodaju svoga mesa na kućnom pragu, da radimo za sebe i da kupcima možemo izravno prodati ono što proizvedemo – kaže Goran.

21.08.2024., Buzet - Goran Flego, uzgoj goveda, proizvodnja i prerada mesa. Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL
Foto: Sasa Miljevic/PIXSELL

Iako su opremljeni najsuvremenijom i svom potrebnom mehanizacijom, hranjenje i čišćenje životinja obavljaju se ručno. Za prehranu goveda obitelj Flego obrađuju oko 60 hektara u zemlje, iako u službenoj evidenciji upotrebe poljoprivrednog zemljišta AKORD-u imaju upisanih tek 25, rascjepkanih na 90 parcela, na koje i ostvaruju poticaje. No ta im površina ne bi bila dovoljna za proizvodnju hrane potrebne za stoku, a kako i u njihovu kraju ljudi sve češće napuštaju poljoprivredne površine i nude im ih u najam, oni ih i obrađuju.

Brojni i složni

– Sva polja koja vidite od Buzeta do Istarskih Toplica obrađujemo mi. Čim posijemo kukuruz, moramo ga ograditi električnim pastirom, zbog divljih svinja. Sad dolaze i jeleni, a tu ni pastir ne pomaže – kaže Goranova supruga Nataša koja je zbog ovoga obiteljskoga posla prije nekoliko godina dala otkaz u firmi.

U radu sudjeluje cijela obitelj, od najmanjih do najvećih. Mama Olga kuha za sve, Goranov brat Bojan uskače kad se vrati s posla, tata Mario aktivan je cijeli dan... Tu su još i Natašine i Goranove kćeri Sara i Lea te Bojanova žena Leana i kći Ema.

– Ima nas devet u familiji. I složni smo – zadovoljno će Goran Flego, odlazeći pripremiti pakete svježega mesa, za vjerne kupce.

21.08.2024., Buzet - Goran Flego, uzgoj goveda, proizvodnja i prerada mesa. Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL
Foto: Sasa Miljevic/PIXSELL

OPG Goran Flego, Škuljari, Istarska županija

Telad simentalske i charolais pasmine kupuju za tov i trenutačno u tri štale kapaciteta za 100 grla imaju njih 70. Na gospodarstvu imaju i svoju mesnicu pa kupcima svježe meso prodaju na kućnom pragu, u pakiranjima od po najmanje pet kilograma. Za prehranu životinja obrađuju oko 60 hektara zemlje na kojoj su kukuruz, lucerna, leguminoze...

Komentara 1

RA
racman
14:17 03.09.2024.

Bog vam dao zdravlje i veselje.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije