Ciklus Lisinski subotom svojim je pretplatnicima, kao i ostaloj zainteresiranoj publici, pred kraj sezone pripremio jednu doista iznimnu glazbenu večer s prvorazrednim umjetnicima.
U sklopu velike europske turneje, nakon sinoćnjeg nastupa u Mariboru, u Zagrebu večeras, u subotu 12. svibnja, nastupa Filharmonijski orkestar BBC-a i njegov šef dirigent, španjolski maestro Juanjo Mena.
Na programu je u drugom dijelu večeri monumentalna Peta simfonija u cis-molu Gustava Mahlera, djelo koje se svojim polaganim stavkom Adagiettom proslavilo i u svijetu filma kao glavna tema Viscontijeve “Smrti u Veneciji”.
Skladao u strahu
Ali, i prvi dio koncerta donosi nimalo manje dramatičan glazbeni komad, Prvi koncert za violončelo i orkestar u Es-duru Dmitrija Šostakoviča.
– Zamislite skladatelja koji godinama živi u tolikom strahu za svoj život da gotovo više i ne spava, drhti od svakog zvuka u noći koji može biti najava dolaska progonitelja, bdije i u krilu drži svoju glazbu, neprestano pišući novu, ne znajući koliko mu je vremena još preostalo – ovako uživljeno o Dmitriju Šostakoviču i njegovu životu i stvaranju u Staljinovu Sovjetskom Savezu pričala nam je prije dva dana, u telefonskom razgovoru, mlada violončelistica Sol Gabetta.
Ona je svjetska glazbena zvijezda koja kao solistica s Filharmonijskim orkestrom BBC-a trenutačno obilazi Europu i prvi put dolazi u Zagreb i Hrvatsku. Ali, naša joj zemlja nije nepoznanica jer ju je upoznala preko Monike Leskovar, svoje kolegice i vršnjakinje, koju poznaje pola svog života i kojoj se silno divi.
– Mi na Zapadu, osobito u Europi, često zaboravljamo koliko zapravo dobro i predobro živimo i to nam može biti prepreka kada se treba uživjeti u živote i glazbu onih koji su, poput Šostakoviča, a na koncu i većine svih velikih skladatelja, čitav život proveli u borbi za svoju egzistenciju. Glazbenicima ponekad zbog toga nedostaje dubine i senzibilnosti kakvu uvijek čujem i kojoj se divim u sviranju Monike Leskovar, s kojom sam jedno vrijeme studirala u istoj klasi profesora Davida Geringasa – rekla nam je umjetnica, koja očito nema problema s uživljavanjem u različite glazbene, filozofske i kulturne svjetove.
Senzibilna umjetnica
Rođena je u Argentini od roditelja ruskog i francuskog podrijetla, studirala je u Španjolskoj i Njemačkoj, a danas živi u Švicarskoj, premda najviše vremena provodi putujući i svirajući po cijelom svijetu.
Dobar izgled sigurno joj nije odmogao u karijeri, ali svaka njezina riječ odražava silno inteligentnu, obrazovanu i senzibilnu osobu, umjetnicu i glazbenicu čiji izlazak na pozornicu Lisinskog s nestrpljenjem očekujemo. Koncert počinje u 19.30 sati.