Osnovani su prije deset mjeseci, a već se mogu podičiti da su najprije briljirali na državnom natjecanju, zatim postali i svjetski prvaci.
I na tome nisu stali. Prvi su bili i na plesnom natjecanju Treps, Hrvatski sabor kulture također ih je proglasio najboljima, a na Razglednici 7 kulturno-umjetničkog amaterizma koja će se dogodine snimati u Lisinskom upravo će oni predstavljati i svoju Karlovačku županiju i ples.
Tim će riječima 31-godišnja plesna koreografkinja i pedagoginja Sanja Tek predstaviti plesni klub st.ART iz Karlovca koji je lani osnovala, a u kojem oko 150 članova uči show dance, jazz dance, suvremene plesne tehnike, ritmičku gimnastiku... Dvije najmlađe članice još nose pelene, tu su skupine djece i mladih, a odnedavna su zaplesali i roditelji polaznika. Njihova se skupina zove – st.ARCI. Prvi su nastup imali pred svojom djecom, a koreografiju su s trenericom Sanjom pripremali u tajnosti te na kraju dokazali da se sve može naučiti.
– Uh, u početku su puno razgovarali, jedva sam ih dovela u red. Lakše je raditi s djecom. Svaki njihov trening snimam i šaljem im, jer su to tražili, da mogu doma vježbati – smije se Sanja Tek, inače učiteljica razredne nastave.
Školu uskladiti s plesom
st.ARCI su naposljetku toliko zapeli da se uskoro pripremaju na natjecanje u Novom Sadu jer jedino ondje postoji natjecateljska kategorija za one od starije od 35.
Na ples su se “navukli” i roditelji 12-godišnje Klare Simić, djevojčice koja već pola svog života pleše. Najdraži joj je, kaže, moderni ples, a na plesu najviše voli – svoju trenericu.
Dok sjedimo na zidiću iznad pontonskog mosta na Korani u Karlovcu, vesele djevojke iz plesne skupine koje su Sanjinom koreografijom “Tribes of the Soiux” – ili “Indijanci”, kako je skraćeno zovu – bile prve na nedavno održanom Svjetskom prvenstvu World Dance Masters u Poreču, govore nam o svojim planovima.
Iako je još u osnovnoj školi, 12-godišnja Mia Ivanković zna da će upisati srednju ekonomsku i da želi biti plesna trenerica. Poput godinu starije Nike Benković, i Mia najviše voli suvremeni ples, a on je najdraži i 14-godišnjoj Neri Vesić. Rene Gerovac Penić (13), majstorica za izvođenje arabrera – zvijezde bez ruku – kaže nam da pleše već deset godina.
– U plesu je bitno da to želiš. Puno se treba dati – govori 15-godišnja Jana Fanjek, objašnjavajući kako se školske obveze mogu uskladiti s treninzima. Da je tomu tako, dokazat će i vršnjakinje, 17-godišnjakinje Dora Valentić i Ivona Buturajac, koje su u plesnom ritmu već 11 godina.
– Ja plešem i po kući, pogotovo kada sam sama. A na treningu me atmosfera ponese, opusti, i samo želim još plesati – smije se Inja Nenadić (14).
– Moja je mama plesala pa sam probala i ja. I zaljubila sam se u ples – kaže godinu mlađa Lucija Ardan.
Svi su jednako zaslužni
Kad ih pitate koju glazbu slušaju, ove ljubiteljice urbanih ritmova uglas će odgovoriti stranu pa zakolutati očima na spomen “cajki”:
– Pa ne možeš na to plesati – odgovaraju.
U njihovoj plesnoj skupini ukupno ih je 26.
– Imamo i dva dečka, braću Franka Josipa i Dominika Josipa Skoku – govori Sanja Tek.
Da bi privukli još mladića, Sanja kaže da oni prvih mjesec-dva ne moraju platiti članarinu.
Uz Sanju Tek – koja je osim za plesne korake zadužena i za odabir glazbe, miksanje i, kako sama kaže, “sto čuda” – s plesačima rade i koreografkinja i trenerica Irena Gerovac Zrnić, Petar Bijelić trener je akrobatike, ritmičke i sportske gimnastike, plesačica Paula Špoljarić asistentica je u klubu, a Bruna Bajac njezina zamjenica. Svi su oni jednako zaslužni što je st.ART bio prvi na svjetskom natjecanju u Poreču.