Užurbano se ovih dana dogovaraju zadnji detalji oko najvećeg glazbenog spektakla u Europi – zajedničkog koncerta Slovenske i Zagrebačke filharmonije koji će 4. srpnja u zagrebačkoj Areni izvoditi Osmu Mahlerovu simfoniju pod ravnanjem slavnog dirigenta Valerija Gergijeva.
22 autobusa iz Slovenije
Uzbuđenje raste. A kako i ne bi uz tako impresivne brojke: na koncertu sudjeluje 930 zboraša i 191 glazbenik iz dva orkestra!
Samo za orkestar potrebno je postaviti 500 kvadrata pozornice. Valja osigurati više od 100 mikrofona, 15-ak monitora za glazbenike, kilometre kabela... Čitava sjeverna tribina rezervirana je za golemi zbor. Na koncert iz Slovenije stiže čak 22 autobusa s izvođačima, dok svakodnevno u osam autobusa naši glazbenici putuju u Ljubljanu na zajedničke probe. Ništa se ne prepušta slučaju. Ravnatelju Zagrebačke filharmonije Miljenku Puljiću korisne je savjete dao i Krešimir Dolenčić, koji ima iskustva s manifestacijama takvog kalibra. I sa Zrinjevcem se dogovaraju zadnje pojedinosti, jer valja Arenu uresiti cvijećem, odjenuti joj svečarsko ruho.
Proslava samostalnosti
To i priliči ovakvoj proslavi koja će ugostiti i hrvatskog i slovenskog predsjednika budući da se Mahlerovom simfonijom Tisuće slavi 20 godina hrvatske, kao i slovenske samostalnosti. Stoga će dan prije Arene ovaj spektakl svoju premijeru doživjeti na ljubljanskom Kongresnom trgu. Prisjeća se ravnatelj Puljić kako je zapravo sve počelo.
– Pokojni maestro Šutej, direktor Slovenske filharmonije Damjan Damjanič i ja, počeli smo ovo pripremati prije nekoliko godina, u jeku najveće svađe Hrvatske i Slovenije. Dok su se političari svađali, mi smo rekli – "hajd'mo mi to na drugi način prevladati". Mislim da smo u tome i uspjeli – poručuje Puljić.
Svaka čast! To se zove dobar menagement i poslovna politika.