Gotovo svi znalci i ljubitelji pršuta složit će se da je pršut najbolje rezati “na ruke” oštrim i dobrim nožem. Međutim, ovakav način rezanja iziskuje vještinu, popularno rečeno, treba imati ruku.
Tako kod nas u Istri i Dalmaciji, te u Španjolskoj i Italiji, poznatima po najboljim pršutima, postoje ljudi koji vrlo spretno i brzo znaju rezati ovu poslasticu. No s obzirom na popularnost i masovniju proizvodnju pršuta, pribjegava se strojnom rezanju rezalicama za salame. Prvi uvjet je da rezalica bude dovoljno velika i obavezno sporohodna s vrlo kvalitetnom oštricom kako se brzim rezanjem ne bi podigla njezina temperatura te tako oštetila delikatna struktura tj. vlakna pršuta.
Stoga svi pršutari šminkeri posjeduju ili žude za berkelicom, kraljicom među rezalicama, za koju mnogi kažu da je za gurmane kao Ferrari za ljubitelje automobila, bilo u crvenom ili crnom izdanju. ‘La Berkel’ prvi je put proizvedena 1898. godine kao mehanička, odnosno ručna rezalica i otad je zadržala princip rezanja, oblik i formu s manjim modifikacijama detalja.
Osim atraktivnog izgleda, berkelica ima patentiranu konusnu oštricu zahvaljujući kojoj ne dolazi do trenja po cijeloj površini pršuta, već meso dolazi u kontakt samo s njenim vrhom, što je zapravo simulacija ručnog rezanja. Ova je prekrasna naprava s vremenom postala kultna te je često možete vidjeti u funkciji u biranim delikatesama, restoranima i vinotekama širom svijeta, a lista čekanja za novu poduža je pa se kupci moraju strpjeti i do pola godine. Na aukcijama se mogu kupiti i stare, restaurirane, poput oldtimera, no takvi primjerci mogu postići i do tri puta veću cijenu od novih. Ima i onih koji su spremni žrtvovati prostor za kuhinjski element kako bi oslobodili njesto za crvenu kraljicu berkelicu.
Apsolutni must have za osviještene gurmane nove generacije.
>>Kada skuhate prvu marmeladu u bassine a confiture, složit ćete se da vrijedi svakog novčića
>>Fini porculan kupuje se u bijeloj boji, no trendovi su u gastronomiju vratili boje