Iako može imati različite oblike, postoje neke osnovne stvari koje se moraju ispoštovati kada se počne baviti fitnessom kako bi vaše tijelo što prirodnije ušlo u taj mod.
Poželjno je da kralježnica kod nekih vježbi ima potporu. Slobodni utezi i utezi na polugama koriste se poslije, nakon početnog ciklusa u procesu treninga.
Dakle, jedan takav trening za početnika minimalno uključuje: nožni potisak u sjedećem ili ležećem položaju (za sve mišiće nogu s naglaskom na kvadriceps); prsni potisak u sjedećem položaju – za prsne mišiće i sekundarno za triceps; povlaka za leđa za sve mišiće leđa s naglaskom na široki leđni mišić, sekundarno za biceps; pregib trupa na spravi za trbuh ili na strunjači (crunch); bočno podizanje ruku (fly) za ramena, sekundarno za trapezni i romboidni mišić; hiperekstenzija s fiksiranim stopalima – za stražnje lože, donji dio leđa i stražnjicu.
Ovom osnovnom izboru mogu se dodati izolacijske vježbe za listove, biceps, triceps, unutarnje bedrene mišiće ( aduktore )i još neke vježbe za već uključene mišiće (“leptir” za prsa, sjedeće veslanje za leđa, nožno opružanje i pregib za stražnju i prednju stranu natkoljenice, te vježbe za trbušne mišiće na strunjači, ravnoj i kosoj klupi. Zagrijavanje je obvezatno, kardio-segment za izdržljivost (sagorijevanje masnog tkiva) – poželjan!
>>4 savjeta koja će vam pomoći da ubrzate metabolizam
>>5 prepreka koje vas sprečavaju da se primite vježbanja i kako ih savladati