Napravljena je od 109 debala slavonskoga hrasta, zapremina joj je 75 tisuća litara i najveća je bačva na svijetu koja je u upotrebi. Nalazi se u Erdutu i uvijek je puna – graševine. U Erdutu je i najveći vinograd u Hrvatskoj, na površini od 513 hektara. Kroz ovo se mjesto na krajnjem istoku, uz granicu sa Srbijom, možete poput kakva plemića provesti kočijom, doznati legendu o erdutskoj kuli pa se zatim vratiti do one najveće bačve na svijetu...
Krenete li pak istraživati manja mjesta Hrvatske u drugom smjeru pa se namjerite put Istre i dođete u pitoreskni Oprtalj, znači da ste stigli u općinu u kojoj je centar svijeta za tartufe i u kojoj se, prema predaji, rodio sveti Jeronim. Na sjeveru Hrvatske, u Štrigovi, nalazi se dvorac Banfy, poprište ljubavne afere hrvatsko-ugarskog kralja Matije Korvina i prekrasne grofice, kćeri lendavskog grofa, kojoj je kralj Matija sagradio dvorac. Potkraj 19. stoljeća u Cerniku – koji je za turskih osvajanja bio upravno i vojno sjedište sandžaka – radila je velika Tvornica žeste i rakije. Kada je cijela Slavonija pripojena Habsburškome Carstvu, ondje se počelo s gradnjom franjevačkog samostana. Danas upravo to barokno zdanje, u kojem je muzej, dominira mjestom...
Od Kamanja do Mrkoplja
Neke su to od priča iz kontinentalne Turističke patrole Večernjega lista koje ćete moći čitati na stranicama Večernjaka od ponedjeljka. Predlažemo vam šesnaest destinacija koje možete obići u unutrašnjosti, što ondje vidjeti i doživjeti. Pokušat ćemo vam otkriti neke nepoznate ili manje poznate skrivene kutke, šumske puteljke, prirodne ljepote... Reportaže s tih odredišta objavljivat ćemo od ponedjeljka do petka, od 11. travnja do 2. svibnja. Nećemo vam predstavljati gradove u unutrašnjosti, nego ćemo vas u našim reportažama voditi u manja mjesta.
Na našem su ovogodišnjem popisu Bošnjaci u Vukovarsko-srijemskoj, Cernik u Brodsko-posavskoj, Desinić u Krapinsko-zagorskoj, Erdut u Osječko-baranjskoj, Gornji Kneginec u Varaždinskoj, Hlebine u Koprivničko-križevačkoj, Kamanje u Karlovačkoj, Mrkopalj u Primorsko-goranskoj, Oprtalj u Istarskoj, Pisarovina u Zagrebačkoj, Suhopolje u Virovitičko-podravskoj, Štrigova u Međimurskoj, Udbina u Ličko-senjskoj, Velika u Požeško-slavonskoj, Velika Ludina u Sisačko-moslavačkoj i Veliko Trojstvo u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.
Započinjemo s reportažom iz Kamanja u Karlovačkoj županiji, gdje se nalazi jedna od najstarijih poznatih špilja u Hrvatskoj, Vrlovka, koja je zbog svojih prirodnih vrijednosti 1962. godine zaštićena kao geomorfološki spomenik prirode. Ova je špilja, u kojoj tijekom cijele godine obitava nekoliko vrsta šišmiša, i važno arheološko nalazište, u kojem su pronađeni razni nalazi, poput novca rimskog cara Klaudija II. Javna ustanova NATURA VIVA, koja špiljom upravlja, poziva vas da uronite u dubine Vrlovke i istražite je u razdoblju od 15. travnja pa do početka lipnja.
Patrolu ćemo završiti u Mrkoplju, hrvatskoj kolijevci skijanja, iz kojeg je ponikla i Nada Birko Kustec, prva Hrvatica koja je nastupila na Zimskim olimpijskim igrama. Dan poslije objavit ćemo tekst o pobjedniku kontinentalne patrole. Naime, svaku ćemo destinaciju ocjenjivati pa ćemo tako dijeliti maksimalno po deset za bodova za urednost, izgled i čistoću mjesta, gostoljubivost domaćina, smještaj, sadržaje za djecu, biciklističke staze i sadržaje za rekreaciju, pješačke staze i šetnice, kulturne sadržaje, izletišta te opći dojam. Maksimalni je broj bodova koje dodjeljujemo 100, no u slučaju da se na vrhu naše ljestvice nađu dvije ili više destinacija s identičnim brojem bodova, o pobjedniku će odlučiti stručni žiri sastavljen od turističkih znalaca.
Povratak u restorane
Što se tiče smještajnih kapaciteta, valja naglasiti da turisti od početka pandemije sve više traže kuće za odmor, kako domaći gosti tako i stranci. Kako bi udovoljila potražnji, Turistička zajednica Varaždinske županije pokrenula je projekt "Kuće za odmor s pričom". Tih kuća u ruralnom prostoru županije za sada ima pedesetak, mnoge od njih opremljene su jacuzzijima, saunama i vanjskim bazenima. U svakoj goste dočekuje Varaždinska kištrica, u kojoj su proizvodi lokalnih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava – bučino ulje, med, namaz od koštica, lavanda, licitari i pekmez.
Lani zbog pandemije nismo, no ove godine opet ćemo se u sklopu naše Turističke patrole, osim što ćemo posjetiti mjesta koja ćemo potom i ocijeniti, upustiti i u potragu za najboljim restoranom u destinacijama koje obilazimo u unutrašnjosti. Dodjeljivat ćemo Večernjakove zvjezdice za izbor i kvalitetu jela, ponudu pića, uređenost interijera, poslugu i ljubaznost.
Na kraju ćemo vam, pri objavi pobjednika, pokušati sažeti zašto nas je jedno od mjesta kojima ćemo patrolirati osvojilo, uz nadu se da ćemo vas zainteresirati da ga posjetite, baš kao i ostala mjesta koja su ove godine na listi kontinentalne Turističke patrole Večernjeg lista.
Kada su nas tijekom ranog proljeća posjetili predstavnici Večernjeg lista i obavijestili da je Svetvinčenat izabran u konkurenciji od 16 lokaliteta u unutrašnjosti za nagradu Turistička patrola, bili smo iznenađeni i sretni jer se nalazimo u odabranom društvu, ponajprije znajući da je ova prestižna nagrada ustanovljena još davne 1975. i da ona donosi i prestiž na turističkoj karti Hrvatske. Tako je načelnik istarske općine Svetvinčenat Dean Petrović opisao što je za njegovo mjesto uopće značilo to što se lani našlo na listi Večernjakove patrole. A informacija da se baš Svetvinčenat nakon obilaska svih 16 destinacija prometnuo u šampiona Turističke patrole na kontinentu, za vodstvo ovog bajkovitog gradića značila je potvrdu promišljanja da su na pravome putu. Tko će biti ovogodišnji šampion patrole na kontinentu, doznat ćemo početkom svibnja.