Odgovor na pitanje zašto jedu baš toliko vrlo je jednostavan; jedenje tjestenine i kruha dio je njihove kulture, a posebice kulture hranjenja. U obranu Talijana moramo primijetiti kakve su porcije tjestenine u SAD-u, a kakve u Italiji. Porcije i sličan način pripremanja tjestenine i kruha preuzeli smo i mi, pa stoga ne čudi da smo se našli na listi pretilih ljudi, zajedno s Amerikancima. U nastavku prikazujemo kako izgleda prosječna porcija tjestenine kod nas i u Americi, za razliku od Italije, čiji se narod može pohvaliti vitkim figurama.
Ovako otprilike izgledaju porcije tjestenine kod nas i u Americi:
A ovako izgleda porcija tjestenine u Italiji:
Ono što još možete primijetiti, osim razlike u veličini porcije, i pomoćni su sastojci koji idu s tjesteninom. U Italiji preferiraju što ''čišću'' tjesteninu, odnosno ne stavljaju velike količine masnih umaka koji kod nas, kao i u Americi, često obiluju nekim masnim sirom te mesom. Oni će za svoju tjesteninu pripremiti minimalnu količinu umaka koji se najčešće sastoji od maslinova ulja, pelata i začina s nekim mesom. Uz tjesteninu, oni će poslužiti neke proteine u obliku jaja, ribe i slično.
Zdjelu s količinom tjestenine koju poslužuju Hrvati i Amerikanci u Italiji bi podijelili među nekoliko osoba.
Kada govorimo o kruhu, također postoji velika razlika između kruha koji jedu Talijani i onog koji jedu Amerikanci. Talijani u svoj kruh stavljaju samo brašno, vodu, kvasac i mrvicu soli. Njihov je kruh pun vlakana, bez dodanog šećera ili aditiva.
Kruh koji Talijani pripremaju izgleda ovako:
A kruh koji konzumiraju Amerikanci najčešće izgleda ovako:
Da zaključimo: Talijani vole jesti mnogo kruha i tjestenine, no razlika je u tome što oni biraju zdravije opcije i neće pojesti punu posudu tjestenine u umaku od 4 vrste sira uz dodatak piletine i slanine. Oni itekako znaju brojiti kalorije i misliti na zdravlje.
Po pomoćne sastojke za tjesteninu navratite do trešnjevačkog placa.
Oni jedu manje porcije jer im je to predjelo...