Ribarske plivarice i koče oko sedam ujutro uplovljavaju u luku Draženica, prebire se riba, razvrstava za restorane. Pitam društvo s jedne koče, koje me moli da ih ne snimam, može li se kupiti.
– Može, što trebate? Imamo oslića, sad je počelo njegovo vrijeme.
– A šanpjera?
– Ima, 160 kuna kilogram! Većinu smo prodali restoranima, ostala su još dva. Njih je najljepše vidjeti u mreži, izmame osmijeh koliko god da si dugo na moru. Cijena im je od 140 do 200 kuna po kilogramu. A u restoranu ćete ga platiti mnogo više. Svi se veselimo što će za mjesec dana krenuti i lignje, jer s njima je malo posla, a dobro drže cijenu – kazuje mi ribarsko društvo.
– A gdje lovite?
– Riba je ovdje oko Zadra prilično izlovljena pa moramo ići prema Šibeniku.
– Dolaze li vam turisti kao kupci?
– Da, ali češće s broda ribu kupuju domaći jer znaju da smo je noćas izvadili iz mreže.
Za one poput mene koji ribu u hotelskim sobama ne mogu sami pripremiti, preporučuju kao najbolje restorane “Fošu”, poznatu po ribljim specijalitetima, i “Niku”, u koji, kažu, zna doći i Ante Gotovina.
Vrijeme je za kupanje. Svaki dio Zadra postao je plaža, stranci se kupaju od rive, preko Morskih orgulja, na kojima, istina, to nije dopušteno, pa nadalje.
– Prije je ovdje bila kanalizacija pa se mi, kad smo bili mlađi, nismo mogli ovdje kupati, a sad se kupamo s guštom – priča nam društvo kupača na Maraski, ispred kafića “Mareks”.
Lijep je Zadar, za miran odmor vrlo dobar...
>>Na Otoku skrivene sreće kupao se i engleski kralj Edward VIII.
>>Na Rabu je jedina briga kamo na sladoled i koju od 30 plaža odabrati
najljepši zalazak na svijetu a gdje drugdje?