– CEEPUS, Srednjoeuropski program sveučilišne razmjene studenata i profesora srednje i istočne Europe dao je veliki doprinos internacionalizaciji obrazovanja RH, posebno do perioda kada Hrvatska još nije bila članica Erasmus programa – rekao je u četvrtak za Večernji list hrvatski ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović na marginama 18. Ministarske konferencije zemalja članica CEEPUS-a u Beču. Dodao je kako hrvatski studenti i nastavnici najčešće odlaze u Austriju i Češku i obrnuto, austrijski i češki u Hrvatsku.
– Za ovaj program vlada golem interes. Samo ove školske godine prijavilo se pet puta više interesenata nego prijašnjih godina – rekao je Jovanović, napomenuvši kako RH dodjeljuje 450 mjesečnih stipendija godišnje. Za provedbu je nadležna Agencija za mobilnost i programe EU.
– Prema prijavama na natječaj trebali bi čak 2.300 mjesečnih stipendija godišnje – ustvrdio je hrvatski ministar, istaknuvši kako si je naša zemlja dala u zadatak iz godine u godinu povećavati mjesece stipendija kako bi bile dostupne svima koji žele doći u RH. Načelo programa je da svaka zemlja snosi troškove gostujućih studenata i nastavnika.
– Hrvatska je aktivna sudionica CEEPUS-ove mreže, gotovo od samih njenih početaka – izjavio je Jovanović posebno istaknuvši da Hrvatska „apsolutno podupire mogućnost sinergije CEEPUS programa i regionalnih fondova Europske unije jer povećava mobilnost – što je također bila jedna od tema bečke ministarske konferencije.
Središnje teme razgovora bile su, program rada do 2015. godine, broj stipendija koje će zemlje članice dodijeliti u ovoj akademskoj godini te Inicijativa za poticanje učilišta da pokreću i provode združene studije koje izvode dva ili više visokih učilišta.
U sklopu konferencije svečano je obilježena 20. obljetnica Srednjoeuropskog programa sveučilišne razmjene studenata i profesora, oživotvorenog 1993. godine u Mađarskoj. Predsjedavajući konferencije, austrijski ministar znanosti i istraživanja Karlheinz Töchterle na novinskoj konferenciji rekao je da je inicijator ovog uspješnog programa mobilnosti koji je dao „važan doprinos europskom mirovnom procesu u istočnoj i jugoistočnoj Europi“ bio tadašnji austrijski ministar znanosti Erhard Busek.
– Više od 24 tisuće studenata i 14 tisuća nastavnika već je profitiralo od razmjene, kako u znanstvenom tako i u kulturnom i jezičnom smislu – istakao je Töchterle, koji je predao predsjedateljsku dužnost nazočnom češkom doministru obrazovanja Jindrichu Fryču .
– Ponosni smo da je Češka od Austrije preuzela kormilo CEEPUS-a upravo na 20. godišnjicu njegova utemeljenja – rekao je Fryč.
Glavna tajnica CEEPUS-a Elisabeth Sorantin rekla je da su sadašnje ugovorne stranke ovog programa Albanija, Austrija, BiH, Crna Gora, Češka, Hrvatska, Kosovo, Makedonija, Mađarska, Poljska, Rumunjska, Slovačka, Slovenija i Srbija, a da će na bečkoj konferenciji u punopravno članstvo biti primljena i Moldavija. Za najbolju mrežu visokih učilišta u 2012. godini u konkurenciji od 22 visoka učilišta proglašeno je Sveučilište u Miskolcu u Mađarskoj.
– Visoko na ljestvici potencijalnih kandidata za nagradu bilo je i zagrebačko Sveučilište s Farmaceutskim fakultetom – rekao je ministar Jovanović izrazivši nadu da će naša učilišta u nekoj drugoj prilici biti bolje sreće.