- Zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku nemoguće je analizirati odvojeno od drugih politika Unije budući da je one često snažno uvjetuju. Podržavam stoga provođenje cjelovitog pristupa u vanjskim odnosima Unije. Ključni su instrumenti koji povezuju sprečavanje sukoba, upravljanje u kriznim situacijama, izgradnju mira, razvojnu suradnju i jačanje strateških partnerstava. Žalim što ovakav pristup nije podržan dovoljno ambicioznim proračunom u narednom sedmogodišnjem razdoblju“, naglasio je zastupnik Tonino Picula na plenarnoj sjednici u Bruxellesu, u raspravi o zajedničkoj vanjskoj i sigurnosnoj politici.
Iako Lisabonski ugovor sadrži brojne novine, uočljiv je izostanak napretka u dosljednosti vanjskog djelovanja Unije u područjima koja se odnose na razvoj, trgovinu, energetiku, okoliš, migracije i druga globalna pitanja.
- Pohvalno je što EU ima funkcionalne strategije za neke od udaljenih zemalja, no neprihvatljivo je da EU strategije za susjedne zemlje često nisu funkcionalne, naglasio je Picula.
Dodao je da je Lisabonski sporazum bio prilika za stvarnu, provedbenu reformu zajedničke vanjske i sigurnosne politike, no bilo koja EU politika može se dovesti u pitanje zbog interesa pojedine države članice pod pritiskom mehanizma veta, a što ozbiljno limitira EU u odnosima prema drugim koherentnijim globalnim igračima.
>> Picula: Lakše izdavanje viza pomoglo bi hrvatskom turizmu