Ivan Knežević iz Šiškovaca proizvodi prvoklasan pčelinji med koji je barem 17 puta bio proglašen šampionskim, a posao je to koji je započeo njegov otac od kojeg je naslijedio ljubav prema pčelama. Ekološki bademi koje uzgaja Iva Bulić iz Benkovca mogu se pronaći u čokoladama, ali i u posebno proizvedenom bademovom ulju koje se dobiva prešanjem ploda, te brašnu koje nastaje mljevenjem pulpe koja ostaje nakon. Ivana Panić iz Starog Petrovog Sela u blizini Nove Gradiške bavi se uzgojem crnih slavonskih svinja, poznatih po visoko kvalitetnom mesu. Posjetite li Novi Vinodolski, imat ćete priliku kušati višestruko nagrađivanu kapljicu koja nastaje u vinariji Pavlomir na posjedu od 40 hektara zemlje, od čega 31 je hektar vinograda. U Kaštel Lukšiću kod Splita godinama je, pak, njegovan maslinik iz kojeg nastaje jedno od najkvalitetnijih maslinovih ulja ekološke proizvodnje u regiji.
Po jedan iz svake županije
Oni su farmeri, ratari, pčelari, vinogradari – ukratko poljoprivredna gospodarstva koja su fokusirana na stvaranje proizvoda najbolje kvalitete, a iako se u svom poslu koriste modernom tehnologijom, i dalje su predani čuvanju tradicije svog kraja. Neki su to od finalista ovogodišnjeg, devetog izbora Zlata vrijedan u organizaciji Večernjeg lista i Ministarstva poljoprivrede. Stiglo je 68 prijava iz cijele Hrvatske, a stručni žiri pod predsjedanjem Stjepana Blaževića iz Večernjeg lista, odabrao je po jednog finalista iz svake županije i Grada Zagreba te tri kandidata za mlade nade u poljoprivredi.
U žiriju su još bili i pomoćnica glavnog urednika Večernjaka Mirjana Žižić, Zdravko Tušek i Goran Lipavić iz Ministarstva poljoprivrede, Jan Marinac iz Hrvatske udruge mladih poljoprivrednika AGRO, Mladen Jakopović iz Hrvatske poljoprivredne komore, Vlatko Grgurić s HRT-a te pobjednik lanjskog izbora Tomislav Kuharić, vlasnik farme muznih krava u Vinipotoku.
Odabir finalista nije bio lak, a svaki od njih predstavit će se čitateljima Večernjaka i gledateljima Hrvatske radiotelevizije kroz članke u Večernjem listu i na portalu vecernji.hr te u emisiji "Dobro jutro, Hrvatska" HTV-a. Svaki od kandidata pokazat će nam unutrašnjost i rad svog OPG-a, priču o njegovu nastanku te objasniti kako izgleda njihov radni dan te zašto se svakog jutra bude i cijelog dana rade na stvaranju kvalitetnih proizvoda koje prodaju na sajmovima i ispred svojih kućnim pragova, kao i na policama trgovačkih lanaca. A na popisu se mogu naći, osim vina, meda i badema, i sirevi, povrće, maslinovo ulje... Partner nam je Hrvatska radiotelevizija, a generalni pokrovitelj Spar, koji je prepoznao i podržao vrijednost ovog projekta, pa je zato novost od ove godine da je kandidatima omogućio prodaju proizvoda u pet regija, putem štandova na njihovim Spar tržnicama ispred trgovina u Rijeci, Zadru, Osijeku, Zagrebu i Čakovcu. Termini izlaganja bit će objavljeni na web-stranicama kompanije Spar Hrvatska.
Predstavljanja finalista za deveti Agro Oskar počet će 25. srpnja i trajati do 26. kolovoza, a finale i dodjela nagrada održat će se 2. rujna na imanju Moslavačka priča u Maloj Ludini. Tri najbolja obiteljska poljoprivredna gospodarstva i najbolju mladu nadu odabrat će stručni žiri, a petu će nagradu dodijeliti čitatelji Večernjeg lista najboljem OPG-u po svome izboru. Za prijenos dodjele pobrinut će se, kao i dosad, Hrvatska radiotelevizija. Za sve su dobitnike i ove godine osigurane vrijedne nagrade.
Dosadašnji pobjednici
Kao i svake godine, nominirane su tri mlade nade, od kojih će jedna 2. rujna dobiti nagradu. To su obrt za poljoprivredu Ivan iz Vrgorca u Splitsko-dalmatinskoj županiji, OPG Mladena Cesarca iz Stubičke Slatine kod Oroslavlja čije je bučino ulje već dobilo Veliko zlato te OPG Ivana Spajića iz Općine Vrbanja na jugoistoku Vukovarsko-srijemske županije.
Dosadašnji su pobjednici bili ekološki proizvođači Ivka i Mario Sever iz Zagreba, vlasnici farme svinja Nina i Goran Jančo iz Punitovaca kod Đakova, proizvođači mliječnih proizvoda Umihana i Atif Šahdanović iz Polja Čepić u istarskoj općini Kršan, proizvođači kravljeg sira Anja i Mijo Pranjić iz Drenovaca kod Županje, vlasnik poljoprivrednog obrta Agro Puškarić Marijo Puškarić koji u Kaniškoj Ivi nadomak Garešnice uzgaja industrijski krumpir, češnjak, crveni i žuti luk, pšenicu, kukuruz, soju i cikoriju. Nagrada za najbolji OPG po izboru stručnoga žirija prije tri godine otišla je u Koprivničko-križevačku županiju, točnije u zaselak Rumenjaki u Svetom Petru Čvrstecu gdje obitelj Mirka Bačanija proizvodi kravlje mlijeko. Sedmi i osmi Agro Oskar otišli su u Zagorje, najprije Željki i Mariju Trbušiću iz Bedekovčine, vlasnicima najmodernije farme svinja u Zagorju, a lani u Vinipotok gdje Tomislav Kuharić ima farmu muznih krava simentalske pasmine i dnevno proizvede oko 900 litara mlijeka.