Imaju farme muznih krava, sirane, pod plastenicima i na otvorenom proizvode povrće i cvijeće, bave se ratarstvom, obrađuju voćnjake i vinograde, prerađuju smilje, prave maslinovo i bučino ulje, uzgajaju koke nesilice, imaju stada ovaca i koza, svinje, proizvođači su šunki, pršuta, kulena, mesa z tiblice, na svojim su imanjima otvorili seoski turizam...
Biraju i čitatelji
Marljivi su to poljoprivredni proizvođači o kojima ćemo sedmu godinu u sklopu izbora za najbolje obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo - "Zlata vrijedan" - na stranicama Večernjeg lista objaviti reportaže tijekom srpnja i kolovoza.
Partner projekta Hrvatska radiotelevizija priloge o nominiranima objavljivat će u emisiji "Dobro jutro, Hrvatska". Kao i proteklih, tako će i ove godine 21 finalista izbora za Agro Oskar odabrati stručni žiri pod vodstvom zamjenika glavnog urednika Večernjeg lista Stjepana Blaževića.
U završnici svaku županiju te Grad Zagreb predstavlja po jedan OPG. Na stanicama Večernjeg lista, kao i na našem portalu vecernji.hr, predstavit ćemo i troje mladih poljoprivrednika koji se u sklopu projekta Zlata vrijedan natječu u kategoriji mlada nada.
Za dobitnike smo osigurali vrijedne novčane nagrade. Dodijelit ćemo i nagradu najboljem gospodarstvu po izboru čitatelja Večernjaka koji će nakon objave priča o svim nominiranima imati priliku glasovati za svoje favorite. Bude li epidemiološka situacija zadovoljavajuća, druženje na dodjeli nagrada opet će biti prilika poljoprivrednicima iz svih krajeva Hrvatske da se upoznaju, razmijene iskustva, sklope poslove...
Izbor za najbolji OPG pokrenuo je Večernjak s Ministarstvom poljoprivrede 2014. godine u Međunarodnoj godini obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava radi promoviranje rada i života na selu te predstavljanja ljudi koji proizvode hranu za sve nas.
U proteklih šest godina upoznali smo ljude koji su odlučili nastaviti obiteljsku tradiciju i ostati proizvoditi hranu u svome selu, zatim one koji su se bili okušali života u gradu, no naposljetku su se ipak vratili kući, ali i one koji su gradski život odlučili zamijeniti seoskim, okušavši se u poljoprivredi o kojoj do tada nisu baš ništa znali. Danas kažu da se u grad više ne bi ni vratili...
U natjecanju su dosad pobijedili ekološki proizvođači Ivka i Mario Sever iz Zagreba, vlasnici farme svinja Nina i Goran Jančo iz Punitovaca kod Đakova, proizvođači mliječnih proizvoda Umihana i Atif Šahdanović iz Polja Čepić u istarskoj općini Kršan, proizvođači kravljeg sira Anja i Mijo Pranjić iz Drenovaca kod Županje, Marijo Puškarić koji u Kaniškoj Ivi nadomak Garešnice ima poljoprivredni obrt Agro Puškarić gdje suvremenom mehanizacijom obrađuje 350 hektara zemlje na kojoj uzgaja industrijski krumpir, češnjak, crveni i žuti luk, pšenicu, kukuruz, soju i cikoriju, koju jedinu u Hrvatskoj i proizvodi.
Lanjski je pobjednik bio Mirko Bačani iz zaselka Rumenjaki u Svetom Petru Čvrstecu, proizvođač mlijeka koji s obitelji za prehranu svojih životinja obrađuju 30 hektara zemlje - posijali su kukuruz, pšenicu, stočni grašak, talijanski i engleski ljulj i djetelinu.
Poljoprivreda u koronakrizi
Mlade nade izbora za najbolji OPG bili su proizvođač sira Petar Turkalj iz Jelovog Klanca u Karlovačkoj županiji, Josip Pintar iz Gornjeg Kosinja u Ličko-senjskoj županiji koji bio zasadio prvo ličko polje batata, uzgajivač svinja Josip Lučić iz Beravaca u Brodsko-posavskoj županiji, ratar Jože Želježnjak iz Veselića u Karlovačkoj županiji koji svoje kulture - industrijsku konoplju, suncokret, lan, tikve uljarice, proso, pšenicu, zob i ječam - prerađuje u brašna, kaše, ulja...
Lanjski je izbor iznjedrio prvu laureatkinju - Katarinu Perušić Bernobić iz sela Peršurić u Poreštini čiji se OPG jedini u Hrvatskoj specijalizirao isključivo za proizvodnju pjenušavih vina.
U sklopu izbora za najbolji OPG koji provodimo s Ministarstvom poljoprivrede potrudili smo se u serijalu reportaža o životu i radu na selu pokazati da osim neobrađenih njiva i pustih kuća čiji su dojučerašnji stanari otišli iz Hrvatske s nekog od kolodvora, s kartom u džepu za jedan smjer, postoji i druga slika hrvatskog sela, nažalost medijski nezanimljiva, ali itekako stvarna, a na njoj su obitelji koje ustaju u cik zore, odlaze na svoja polja, voćnjake, u staje, svinjce...
Bore se s vremenom na koje ne mogu utjecati jer u jednom danu mogu ostati bez sve svoje muke, guši ih nepotrebna i suluda administracija... Njihove životne priče pratili smo u Večernjem listu u posljednjih šest godina, a s projektom Zlata vrijedan nastavljamo i dalje.
Ove godine, u jeku pandemije koronavirusa, naši su vrijedni poljoprivrednici pokazali da im nije nikakav problem učas organizirati online tržnice i dostavu kako bi njihovi svježi proizvodi došli do naših kućnih pragova, a ako i nismo prije, sada smo spoznali važnost njihova posla. Jer, bez svega nekako možemo, no bez hrane ne.
Tko će biti dobitnik sedmog Agro Oskara, znat će se na svečanoj dodjeli u rujnu kada ćemo među 21 poljoprivrednim proizvođačem te trima mladim nadama u poljoprivredi izabrati najbolje, što će opet biti teško jer svi su naši marljivi poljoprivrednici - zlata vrijedni.