MSU

Atrakcija starih Novih tendencija

'RICHTER00_nnn_kul_130411'
Foto: ''
1/3
16.04.2011.
u 18:09

Izložba podsjeća na slavni projekt pet desetljeća poslije, a publika u MSU uživat će i u rekonstrukciji Richterova paviljona

Stojimo pred slikom Miroslava Šuteja iz 1962. "Bombardiranje očnog živca" i oči nas doista bole zbog optičkog nasilja. No, daleko smo od toga da bismo se ljutili jer otisak Šutejeva crteža doista uzbudljivo prenosi svu likovnu snagu i ljepotu vremena u kojemu je nastao njegov izvornik. A dio je sigurno jedne od najvažnijih ovogodišnjih izložbi, koja je upravo otvorena u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti, "Za aktivnu umjetnost – Nove tendencije 50 godina poslije (1961.-1973.)". U blizini su Šutejevih izložaka i optički atraktivne "Svjetlosne linije 7" Getulija Alvijanija iz 1962. Tu su da nas podsjete kako su Nove tendencije bile međunarodni projekt i pothvat koji je skupina umjetnika i kritičara inicirala u Galeriji suvremene umjetnosti u Zagrebu (što je današnji MSU). Od 1961. do 1973. na pet su međunarodnih izložbi predstavljena aktualna strujanja na europskoj likovnoj sceni.

Ponajprije se to odnosilo na tradiciju konstruktivizma, neoplasticizma i ideje Bauhausa, a širilo se sve do kinetičke, kompjutorske i konceptualne umjetnosti. O tome su na simpozijima raspravljali i domaći i strani kritičari i teoretičari. Sve su likovne snage bile u punom pogonu, a plakati Ivana Picelja pravi su najavni biseri Novih tendencija! Restaurirane su i "Svjetlosne orgulje" Kolomana Novaka iz 1968. Iznova su izgrađeni i ambijenti Jesusa Raphaela Sotoa. Odličan su posao obavili kustosica Ivana Janković, njezin kustoski tim i Darko Fritz, čiji je postav izložbe i sam umjetničkog predznaka.

Uživat ćete uz ovu atraktivnu muzejsku "obnovu" slavnih Novih tendencija. A uz nju u još jednom posebno vrijednom studijskom muzejskom radu, izložbi "Arhitektura za humaniji svijet – Jugoslavenski paviljon Vjenceslava Richtera za Expo 58". Dr. sc. Jasna Galjer rekonstruira tu nastup Jugoslavije na Svjetskoj izložbi u Bruxellesu 1958., gdje je, kako kaže, najveća atrakcija bio ruski paviljon s izloženim satelitima, čemu je naš Richter na sofisticiran način "parirao" svojim paviljonskim zahvatima.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije