U okolnostima kada se većina kulturnih događanja odgađa, žilavi organizacijski tim Noći muzeja unutar Hrvatskog muzejskog društva šesnaesto izdanje manifestacije lansiralo je online, osim u pojedinim muzejima, primjerice u Rijeci, gdje će se održati uživo, ali uz pridržavanje svih epidemioloških mjera.
Proteklih godina Noć muzeja karakterizirala je masovnost koja je prelazila i 300.000 posjeta tijekom jedne noći. Tradicionalnih gužvi danas neće biti, a dobra je stvar online izdanja što niste vezani uz grad u kojem živite, već možete šarati po više od 170 muzeja i galerija diljem Hrvatske. Uz javljanja HRT-ovih reportera, Noć muzeja može se pratiti i u njihovoj specijalnoj emisiji od 21 sat na Prvom programu. Detaljan program manifestacije i pristup svim današnjim online događanjima, uglavnom od 18 sati do jedan sat iza ponoći, na digitalnoj je platformi nocmuzeja.hr, a mi izdvajamo neka događanja.
Primjerice, zagrebačka Akademija likovnih umjetnosti u galeriji Šira s početkom u 20 sati predstavlja se performansom multimedijske art grupe Gorgona Nova pod nazivom “Gorgona I love you!”. Performans se sastoji od filma, rock-glazbe, kostima i govorne izvedbe tekstova umjetničke grupe Gorgona koja je šezdesetih djelovala u Širi.
Državni arhiv priredio je izložbu posvećena dvama razornim potresima koji su u zadnjih 140 godina pogodili Zagreb, onom iz 1880. koji možemo doživjeti putem njihovih starih fotografija, te onom iz ožujka 2020. koji je svima još svježe sjećanje.
Galerija Klovićevi dvori nudi tri izložbe: “Ars et virtus Hrvatska – Mađarska. 800 godina zajedničke kulturne baštine” i “Zagreb, kak imam te rad” te interaktivno vodstvo aktualnom izložbom “Povijest i umjetnost na zidovima palače u Opatičkoj 10”. Na njihovu YouTube kanalu djeca pak mogu pogledati snimku uspješne predstave “Čudesno vodstvo Julija Klovića”.
Mimara ima zanimljivu izložbu koja se bavi poleđinom umjetnina koje su nerijetko prekrivene natpisima, naljepnicama, pečatima i tragovima koji daju nove i neprocjenjive informacije o povijesti nekog djela.
U Laubi uživo uz stručna vodstva možete razgledati radove najprestižnijih hrvatskih autora suvremene umjetničke scene među kojima su Marija Ujević Galetović, Ivan Kožarić, Kristian Kožul, Alem Korkut, dvojac TARWUK i drugi, a radovi se u online galeriji istovremeno mogu i kupovati.
Noć muzeja u Muzeju suvremene umjetnosti odvija se putem streaminga, a između ostalog donosi predstavu “Should I Digital, Or Should I Live” skupine PAP koja postavlja pitanje: treba li izvedbena umjetnost prijeći u digitalni format ili ostati uživo.
Tehnički muzej Nikola Tesla priključuje se live predavanjem kustosa Renata Filipina uz pokuse u Kabinetu Nikole Tesle na muzejskom YouTube kanalu i Facebook profilu s početkom u 20.30 sati.
Arheološki muzej Zadar ima svoju prvu digitalnu 3D slagalicu. Složite slagalicu i otkrijte koju su maketu zadarske znamenitosti prvu digitalizirali. Donose i priče o velikim svjetskim pandemijama, od atenske kuge u 5. st. prije Kr. pa sve do aktualne pandemije koronavirusa, a priredili su i bogate nagrade za one koji točno odgovore na pitanja vezana uz njihove muzejske priče. Kad smo već kod nagrada, online lutriju priredio je i zadarski Muzej antičkog stakla.
Osim virtualnog obilaska kroz stalni postav Muzeja vučedolske kulture u Vukovaru, priredili su i kviz vučedolske kulture s nagradama, dok Muzej grada Trogira organizira pedagošku radionicu izrade sove od papira, zaštitnog znaka Noći muzeja.
Hrvatski pomorski muzej iz Splita već u 16 sati uključuje se videom i predstavlja izložbu “Prva na Jadranu” o prvoj trajektnoj liniji na Jadranu koja je 12. travnja 1959. povezala Šilo na otoku Krku i Crikvenicu, a prvi trajekt bila je legendarna “Bodulka” koja je pokrenula revoluciju u pomorskom putničkom prometu u nas. O izložbi govore njezini autori, ali i kazivači koji su dali osobni doprinos tom događaju. Muzej Sinjske alke pokreće videoigre. “U sridu!“ je simulacija gađanja alke u kojoj igrač jaše konja i pokušava u punom trku skupiti što više punata. Druga je „Bitka 1715.“, strateška igra za više igrača. Jedni su na strani Osmanlija, a drugi na strani alkara, pametnom strategijom igrači pokušavaju onesposobiti neprijatelja ili osvojiti tvrđavu.
Za one koji to još nisu učinili, u Rijeci se može i fizički posjetiti nedavno otvoreni Muzej grada Rijeke u Palači šećerane, a ulazak je besplatan. Ulazi se u razmaku od svaka dva sata, u dvije grupe po 25 osoba, uz stručno vođenje. Druga lokacija, također besplatna, izložba je “Riječki torpedo – prvi na svijetu” u skladištu na Trgu Žabica 4. Tu se ulazi svakih sat vremena, u grupi do 30 osoba. Stručno vodstvo izložbom torpeda je u 20 sati.
Članovi Moto kluba Osijek originalno će u 17 sati prigodnom vožnjom ispred Muzeja likovnih umjetnosti otvoriti Noć muzeja, a najavljene su i radionice za djecu te virtualno vodstvo kroz 27. slavonski slikarski biennale.
Karlovačka Aquatika posebno je zanimljiva. Pripremili su virtualnu šetnju kroz jedini slatkovodni akvarij u Hrvatskoj. Imat će prijenos uživo iz akvarija najvećih primjeraka riba, od kojih se posebno ističu jesetre kao vrsta starija od dinosaura, a izgledom podsjećaju na morske pse!