U šumi Tivoli na Velom Vrhu, u Puli otvoren je prvi šumski vrtić u Hrvatskoj imena "Šumska djeca". Djeca se u njemu igraju i uče u šumi, a također spavaju pod vedrim nebom. Suradnja udruge Heartface i obrta za obiteljsko čuvanje djece “Šumska djeca”, rezultirali su ovim projektom, a na ideju je došla Francesca Miličević iz udruge Heartface, diplomirana psihologinja i certificirana dadilja, koja i sama ima trogodišnjeg sina.
Ovo je zapravo puno više od šumskog vrtića po uzoru na skandinavske zemlje, a objedinjuje razne pedagoške sustave, arhitekturu, permakulturu, ekologiju, duhovnost i još puno toga.
"Ideja se dugo kuhala, oduvijek sam voljela prirodu. Kao mala sam se igrala u toj šumici pa mi je prostor jako drag. I sama sam majka i tražila sam gdje će mi dijete ići u vrtić pa sam odlučila stvoriti mjesto gdje će se djeca igrati u prirodi bez ograničenja", rekla je Francesca te dodala kako su se djeca odmah adaptirala jer se osjećaju kao da su došli u proširenu obitelj gdje se svi igraju.
Svrha vrtića je da djeca ostaju na zraku po svim vremenskim uvjetima, dok se u slučaju jako lošeg vremena skrivaju u šumsku kućicu od 50 kvadrata. Također, djeca uče sve kroz igru u prirodi. Tako će imati priliku kuhati, raditi s alatom, izraditi kućice za ptice, skupljati drva za ogrjev, vrtlariti i brati šumske plodove, a rade i druge zabavne stvari.
"Nemamo plastičnih igračaka, djeca se igraju samo prirodnim materijalima, a igračke ćemo izraditi sami. U dvorištu se nalazi vrt, a u šumi će se izgraditi kamp s dvije drvene kućice i šumskim penjalicama", dodala je Francesca.
Mnogi roditelji su iznenađeni kada čuju za ovaj koncept, ali vrlo brzo prepuste djecu u ruke teta. Cilj je da se djeca igraju baš kao nekada kada su svi boravili na svježem zraku, ali i da djeca budu djeca. Da se zaprljaju, koji puta padnu i da nauče živjeti s prirodom.
"Roditeljima se sviđa ideja djece u prirodi, ali ih je strah zbog mogućih ozljeda. Ipak, straha ne bi trebalo biti, a radit ćemo na posebnim edukacijama. Roditelji su aktivni sudionici i sudjeluju u odlukama, a također će biti aktivni u određenim aktivnostima s djecom kako bi ih se od malih nogu naučilo da budu aktivni članovi zajednice", rekla nam je Francesca.
Kako bi sve informacije bile lako dostupne, ovaj zanimljiv vrtić ima svoju Facebook, ali i Instagram stranicu, a upisi su još uvijek u tijeku.
Pogledajte koliko muškarci poznaju ženske proizvode: