Veronika Razum jedna je od 58 učenika strukovnih škola kojima su jučer u palači Dverce na Gornjem Gradu gradonačelnik Milan Bandić i predsjednik Gradske skupštine Davor Bernardić dodijelili stipendije za deficitarna zanimanja. Ima 15 godina i upisala je smjer – alatničar. Nije joj problem, kaže, što na smjeru prevladavaju dečki s kojima izrađuje, održava i popravlja alate, kalupe, naprave i vodilice strojeva.
– Zanimljivo je. Nisam požalila iako mi je želja bila medicinska škola, no tamo se povisio bodovni prag pa se nisam uspjela upisati. Vjerojatno ću s ovom strukom prije pronaći posao. Znam da je nezaposlenost velika, ali nada umire posljednja – uzbuđena je bila Veronika koja je istaknula da joj je stipendija od 900 kuna mjesečno dodatni poticaj i motivacija.
Već deset godina Grad Zagreb dodjeljuje stipendije kako bi stimulirao upis učenika u trogodišnje strukovne programe obrazovanja za zanimanja u obrtništvu. U prvom razredu stipendija iznosi 900 kuna, u drugom 1200 kuna, a u trećem 1500 kuna. Ukupno je za tu namjenu izdvojeno oko 40 milijuna kuna iz proračuna u deset godina.
Osim toga, gradsku stipendiju dobivaju i najuspješniji učenici, studenti te doktorandi.
– U ovoj akademskoj godini dodijelit ćemo 280 stipendija za izvrsnost. Učenicima mjesečno ide 1800 kuna, studentima 2500 kuna, a doktorandima više od 3000 kuna. U tijeku je natječaj koji traje do 14. veljače za stipendiranje učenika i studenata romske nacionalne manjine. Njima je namijenjeno 1300, odnosno 1900 kuna mjesečnih primanja – poručio je pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje Ivica Lovrić.
Grad Zagreb je ove godine, kaže, ukupno izdvojio oko 20 milijuna kuna za stipendije.
Kad vec sve prilagodjavamo Europi, zasto ne prilagodimo i skolski sistem? Ja sam zavrsio u Njemackoj bas za alatnicara. To tamo izgleda ovako. Prvu godinu se ide samo u skolu i uci teorija. U ferijama imas praksu. Drugu, trecu i cetvrtu godinu imas svaki tjedan 4 dana prakse i jedan dan skole. Cijelo vrijeme si zdravstveno osiguran i placa se mirovinsko! Znaci pocinje ti teci staz! U 2. godini (davne 1984) imao sam placu 500 DEM, u trecoj 700, i u cetvrtoj oko 900 DEM. Nije bilo potrebno nikakvih stipendija. Uci, nauci, radi i platit ce ti se.