Deset iznimno kvalitetnih djela Antuna Motike izloženo je u galeriji Deči u Radićevoj ulici u sklopu sjećanja na sjajnog slikara i podsjećanje na 20. obljetnicu njegove smrti.
Djela su nastala u njegovu zrelom i, prema mnogima, najkvalitetnijem stvaralačkome razdoblju između 1932. i 1942. godine.
Najveću pažnju plijeni slika Aleja iz 1935. nastala u Mostaru nakon što se drugi put vratio iz Pariza kamo je, nakon 1930., ponovno otišao na studijski boravak.
– Motika je stvorio svoju inačicu postimpresionističkog intimizma želeći obilježiti trenutak, ugođaj, emocije na specifični način. Reducirao je paletu boja i deskripciju, a perspektiva slike je postavljena odozgo prema dolje s ukošene osnovnice, pri čemu se nazire njegovo približavanje apstrakciji – kaže Ana Deči, povjesničarka umjetnosti i voditeljica galerije. Na slici je očito načelo “manje je više”, koje je Motika primjenjivao, što je, ističe Deči, odlično primijetio Darko Glavan, odličan poznavatelj i štovatelj Motikina opusa.
Na izložbi se mogu vidjeti i radovi Proljeće, Učenice, Interijer, Fijaker u aleji, Kabinet, Kavana, Maksimir... Deči ističe da su izloženi radovi djela koja predstavljaju vrhunac opusa Antuna Motike, koji je ujedno i nedovoljno proučen umjetnik u sklopu svjetske povijesti umjetnosti 20. stoljeća. Slike su u vlasništvu Motikine obitelji, a mogu se vidjeti do ponedjeljka 27. veljače.