O sebi će ukratko reći da je rođen u Zagrebu, odrastao u vinskom podrumu i da je otkako zna za sebe išao u berbu grožđa i bio okružen vinogradima. Ipak, želio je popravljati televizore, završio elektrotehniku, radio u struci, bio obrtnik, ali prva ljubav je, kako to često biva, nadvladala. Danas je Tomislav Bolfan cijenjeni i priznati proizvođač ekoloških vina, a njegov Vinski vrh u Gornjakima iznad Hrašćine, sela u Hrvatskom zagorju na koje su u 18. stoljeću pala dva meteorita, omiljeno odredište ljubitelja vinskih druženja, vinograda, prirode i vrhunske kuhinje temeljene na lokalnim namirnicama. Uz vinograde u sustavu ekološke poljoprivrede Tomislav Bolfan ima i goveda angus u sustavu krava - tele, na slobodnoj ispaši.
Vile koje hrabre rimske vojnike
- Ljubav prema vinu oduvijek je bila prisutna. Rodio sam se s tim - kaže na svome brijegu, otvorenom na sve četiri strane svijeta, na kojem se loza uzgaja tisućama godina, o čemu svjedoče zapisi koji od trgovca mesom Mehuna, preko grofova Draškovića vode sve do starih Rimljana i legenda o nastanku vina kojem su kumovale i vile što su na Vinskom vrhu hrabrile rimske vojnike vinom i pjesmom koja se u noćima obasjanim mjesečinom i danas može čuti...
Na tom je brijegu prije dvadesetak godina Bolfan kupio imanje na kojem su bile započete investicije u vinograd i podrum. Imao je tada sedam hektara, šikaru, nasuprot polje kukuruza...
VEZANI ČLANCI:
- Na kraju sela, svima je to bilo izvan interesa - kaže.
No Tomislav Bolfan ovdje je razvio uspješnu priču, uspio je okrupniti zemljište i sad ga, za zagorske prilike, ima jako puno u komadu, 20 hektara. Svoje ekološko vino Bolfan pravi u vinogradima, na 100 posto prirodan način, bez ikakve kemije. Grožđe se bere ručno. Na imanju su i dva vinska podruma, jedan otprije, a drugi, pjenušavi podrum, nedavno je završen i vrijedan tri milijuna eura. Vinar Bolfan proizvodi oko sto tisuća litara vina godišnje, na čemu će se i zaustaviti jer ne namjerava povećavati kvantitetu nauštrb kvalitete.
- Bolfan Vinski vrh vinarija je u Hrvatskom zagorju, ponad sela Hrašćine. Mi smo tu već 23 godine i proizvodimo rizling, sauvignon bijeli i pinot i radimo pjenušce, čemu se u budućnosti želimo sve više i orijentirati jer smo ustanovili da u ovim našim zagorskim krajevima daju izvrsne rezultate. Trenutačno imamo dva pjenušca od miješanih sorta, a imat ćemo rose pjenušac. Vinarija se u 23 godine razvila do subjekta koji je prepoznat, na dobrom je putu da ima financijsku stabilnost, da se može dalje razvijati. Budućnost će pokazati kamo će to ići - govori Tomislav.
VEZANI ČLANCI:
Kina, Australija, London...
Sudeći prema priznanjima koja dolaze sa svih značajnih vinskih natjecanja u svijetu, od Decantera, Concours Mondiala, AWC-a do Mundus Vinija s kojeg je stiglo posljednje priznanje u nizu, za rizling, jasno je u kojem smjeru Bolfanova vinska priča ide. Uostalom, potvrđuje to i tržište, osim zagrebačkog i gradova na obali, ono se proširilo na Kinu, Australiju, Kanadu, SAD, Nizozemsku, Švedsku, Finsku... I London, gdje ga je i najviše:
- Nastojimo naći krajnje kupce kao partnere koji vole vrhunska vina, koji vole svježa vina, vina koja ukusu daju više, aromatična, takva da čovjek u njima uživa - objašnjava filozofiju kojom se rukovode on i njegov tim - upravitelj Branimir Puškadija, enolog Andrej Rebernišek i ostali zaposlenici.
Poput svakog pravog zagorskog brega i Bolfanov ima drvenu klijet. U njoj su restoran, rustikalne sobe, a s terase se pruža pogled na ekološke vinograde zlatarskog vinogorja.
Na nadmorskoj visini od 250 do 380 metara položaji su ekoloških vinograda u kojima se na 20 hektara uzgajaju rajnski rizling, sauvignon, pinot crni, pinot sivi, graševina, cabernet sauvignon i muškat koji se odmah nakon branja prerađuju u vrhunska vina. Bolfan proizvodi i dva pjenušava vina, Centurion Gold i Silver. Na njegovu brijegu je i nekoliko goveda agnus koja se uzgajaju u sustavu krava - tele i koja su na slobodnoj ispaši na ekološkim pašnjacima.