Svinjska kuga se kao njihalo strave nadvila nad brojnim nedaćama pogođenom Slavonijom upravo u trenutku kad smo pokucali na vrata obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Ivana Živkovića iz Kućanaca. U tome slavonskom selu u općini Magadenovac ovaj 28-godišnji inženjer agronomije uzgaja čistokrvne crne slavonske svinje, križance i bijele pasmine, osluškujući vijesti o sudbini svinjogojstva i svinjogojaca te rješavajući papirologiju da njegova farma prijeđe u treću kategoriju biosigurnosti, za što ima uvjete. Ta viša razina zaštite kojom se sprečava unos uzročnika zaraznih bolesti u uzgoj životinja, a koju on na gospodarstvu ima, ujedno znači da Ivanove zdrave svinje neće biti preventivno eutanazirane.
Dostavlja i GLS-om
Kako ne bismo izazivali sudbinu, ni mi ovoga puta nismo zavirili u svinjce, ali s obzirom na to da se Ivan nije zadržao samo na uzgoju, mogli smo vidjeti drugi dio njegove proizvodnje. Naime, nakon pet godina borbe i svladavanja brojnih prepreka početkom ove godine na imanju je otvorio, sufinanciran s bespovratnih 50.000 eura iz fondova Europske unije, objekt za preradu pa meso svojih svinja tu prerađuje u slavonske suhomesnate delicije, od kojih izdvaja šunku, slaninu, kulenovu seku, pečenicu te, na razini Europske unije zaštićene, slavonski kulen i slavonsku kobasicu.
VEZANI ČLANCI:
Budući da je svinjogojski sektor jedan od najviše pogođenih i najugroženijih najprije u pandemijskoj, a potom i u aktualnoj ratnoj krizi te da se sve više govori o nestašici svinjskog mesa u cijeloj Europi, Ivan je preradom smanjio rizik od nemogućnosti plasmana sirovog mesa na tržište i pokrenuo posao koji mu osigurava egzistenciju. S obzirom na to da na 25 hektara uzgaja žitarice za hranidbu svojih svinja, na svome je gospodarstvu mješovitom poljoprivrednom proizvodnjom – ratarstvom i stočarstvom – zaokružio proces "od polja do stola".
– Meni je najdraži i najukusniji proizvod slanina – sa smiješkom izgovara Živković otvarajući rashladni ormar u kojem je temperatura od dvanaest do četrnaest stupnjeva, a koji je pun tradicionalnih suhomesnatih proizvoda.
Osim na kućnom pragu, ono što proizvede dostavlja i GLS-om. Kilogram slanine i kobasice prodaje po 13 eura, kulenova seka je 20 eura... Kad smo već kod cijena, za kilogram "žive vage" on kao proizvođač dobije 2,30 eura. Životinje odvozi u klaonicu u dvadesetak kilometara udaljen Viljevski Cret. U planu mu je da po turnusu obradi tonu mesa.
U radu Ivanu pomažu roditelji Stjepan i Jasna, od koje je obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo prije pet godina i preuzeo. Autohtoni proizvod slavonskoga kraja, crnu slavonsku svinju, koja se pokazala kao odlična sirovina za proizvodnju kulena, Živkovići uzgajaju godinama na otvorenom, kako to pravila struke i nalažu. Iako je od svoje generacije iz sela u kojem se posljednjih godina broj stanovnika prepolovio Ivan ostao jedini, odrastajući na poljoprivrednom gospodarstvu i od malih nogu pomažući roditeljima u obavljanju poljoprivrednih poslova, on je svoju budućnost oduvijek tu vidio.
VEZANI ČLANCI:
Kad se nakon završene gimnazije odlučivao za fakultet, njemu je logičan odabir bio da upiše poljoprivredni.
– To sam jedino htio – kaže.
Radi posao koji voli
Što se tiče daljnjeg razvoja gospodarstva, Ivan Živković planira povećati broj svinja:
– Trenutačno ih imamo 80, a u planu nam je povećavati njihov broj kako bismo proizveli što više suhomesnatih proizvoda – objašnjava svinjogojac iz Kućanaca zadovoljan što na svome gospodarstvu u svome selu radi posao koji voli.
Osamdeset čistokrvnih crnih slavonskih svinja, križanaca i svinja bijele pasmine uzgaja se na ovome gospodarstvu, koje ima registriranu preradu pa se tu od ove godine proizvode tradicionalni suhomesnati proizvodi – šunka, kulen, kulenova seka, kobasica, pečenica i slanina. Na 25 hektara zemlje, koja je u podjednakim omjerima u vlastitom vlasništvu, zakupu od privatnika i državnom zakupu, uzgaja hranu za svoje svinje – kukuruz, tritikal, ječam, soju i pšenicu.
Što ovaj prodaje pod Slaninu to je svinjska potrbušina zvan carskko meso slanina je na leđima