Po zanimanju je profesionalna vozačica, godina joj je 43, a toliko otprilike Tatjana Lovrić-Jovanović ima i medalja koje je osvojila u judu na svjetskim, europskim i natjecanjima u Hrvatskoj gdje je dvadeset puta bila državna prvakinja. Rođena i odrasla u Vinkovcima, sreću je pronašla dvadesetak kilometara dalje, u Komletincima, odakle je njezin Željko, s kojim u šesnaest godina braka ima petero djece. Najstarijem Ivi je šesnaest, Ana je godinu mlađa, Luka ima dvanaest, Lucija jednu manje, a Karlu je osam godina. Ivo je džudo zamijenio nogometom, ostalih četvero i dalje su vjerni "maminom sportu" pa s njom svaki dan odlaze u Vinkovce u klub gdje je ona trenerica volonterka.
Starkina energetska bomba
S jednakom voljom i ljubavlju kao što ju je odmalena imala prema sportu, Tatjana se posvetila radu na obiteljskoj farmi koza i proizvodnji raznovrsnih 100-postotnih kozjih sireva – mladih, polutvrdih, tvrdih, dimljenih, ljutih, slatkih... Vještinu u spajanju okusa demonstrirala nam je kozjim sirom s dodatkom naranče i limuna koji prije posluživanja prelije rastopljenom čokoladom. Taj desert Tatjanina obitelj zove "Starkina energetska bomba". I nije tu kraj njezinoj mašti pa Tatjana od kozjeg sira pravi i – čvarke. Ta je inovativna suha grickalica od začinjenog sira – proizvedena na prirodan način upotrebom vjetra i dima, za koju mnogi zbog izgleda na sajmovima posegnu misleći da je pravi čvarak – OPG-u priskrbila prepoznatljivost, i zbog ideje i zbog okusa.
VEZANI ČLANCI:
– Da mi je netko 2010. godine rekao da ću držat' koze, odgovorio bih mu da se ide liječit' – govori inače strastveni svinjogojac Željko čija se nekoć osnovna djelatnost danas svela na uzgoj za vlastite potrebe jer su koze preuzele primat.
Prva je koza u njihovo dvorište došla 2011. godine. Naime, Luka je često pobolijevao od bronhitisa; kad mu se krvna slika pogoršala, završio je i u bolnici, a da se oporavi, počeli su mu roditelji davati kozje mlijeko, koje su Tatjana i Željko donosili od tete:
– Nakon mjesec dana vratila mu se boja u lice, dobio je apetit. Kako smo stalno kod tete kupovali mlijeko, rekla je da će nam jednu kozu dati jer smo je već i isplatili. Mislio sam, ajd' kad imam svinje, nek bude i koza. Onda smo još jednu kupili, zatim njih još sedam-osam. Počele su se jariti, mi ostavljati ženske... Od 2015. ozbiljnije se bavimo kozarstvom. Danas imamo 40 muznih koza, s prvojarkiranjama i jarićima oko 100 koza. A sa 100 koza posla imaš kao s 1000 svinja – kaže Željko dok s njegovom mnogočlanom obitelji stižemo među hrvatske, sanske, alpske i miješane koze.
– Imamo i zlatne, k'o kraljevska obitelj – dobacuje Tatjana.
Koze muzemo ručno, a u tome pomažem mami i tati – dodaje Ivo.
VEZANI ČLANCI:
Nevrijeme uništilo i kozju hranu
Nevrijeme koje je u srpnju na području Slavonije napravilo veliku štetu uništilo je i staju u kojoj su muzli životinje, nadstrešnica je poklopila traktor, kiša natopila sijeno, a kako su četiri i pol dana bili bez struje, propalo im je stotinjak kilograma sira i tristotinjak litara mlijeka. Uništena hrana za koze velik im je problem jer osim svoja dva hektara nemaju druge zemlje:
– Državnu nikada nismo uspjeli dobiti u najam, a ima je, no kod nas ratari imaju prioritet pa se snalazimo tako da krčimo zapuštene šljivike – kažu Tatjana i Željko. Zbog toga što nemaju dovoljno zemlje, ne mogu ni proširiti stado ni povećati proizvodnju, što sve koči njihove planove za razvoj, opstanak i ostanak njihove marljive djece u Komletincima, na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu:
– Nadam se da ćemo proći na nekoj od mjera. Ne treba odustajati – unatoč svim nedaćama, optimistična je Tatjana Lovrić-Jovanović.
Godišnje proizvedu oko 1,3 tone raznih vrsta kozjih sireva – mladog, polutvrdog, tvrdog, dimljenog, sa začinima i biljem, s korom citrusa te čvarke od kozjeg sira. Svi su proizvodi bez aditiva, kemijskih premaza i pretežno od nepasteriziranog mlijeka, proizvedeni na prirodan način. Za kilogram ocijeđenog sira potrebno im je 12 litara mlijeka. Prodaju na kućnom pragu, sajmovima i preko interneta. Do sada su prošli na jednoj mjeri, za mlade poljoprivrednike, i za 15.000 eura kupili vakuumirku za sireve, rabljeni traktor, kosilicu, trimer, električni pastir za 800 metara ograde. Za hranidbu životinja obrađuju dva hektara vlastite zemlje.
Svaka cast, lijepo je procitati da netko ima farmu zivotinja I da Ih vole I brinu za njih uz proizvodnju!!