MALO POVIJESTI

Jedanaesterac na Asanoviću Šuker pretvorio u pobjedu

11.02.2009.
u 11:04

Strašna vrućina u Bordeauxu 30. lipnja. Osmina finala Svjetskog nogometnog prvenstva, Hrvatska i Rumunjska borile su se za ulazak u četvrtfinale, teška, čvrsta utakmica, u kojoj smo bili bolji. Ali, cijelo prvo poluvrijeme nismo mogli doći do prednosti. Sve do posljednje minute tog prvog dijela. Asanović je pao u šesnaestercu, a sudac Castrelli pokazao je na jedanaesterac. Rumunji su se bunili, a nakon susreta Asanović je pričao:

- Jedan plavi momak (svi su bili obojeni u plavo, nap. a.) držao me. Držao sam i ja njega, ali sam ga pustio, a on mene nije i pao sam. Sudac je dosudio jedanaesterac, mislim da je bio.

Šuker je zabio, morao je dvaput pucati, svi se sjećamo kako je opipavao puls. Danas Aljoša decidirano kaže da je bio jedanaesterac.

- Ulazak u četvrtfinale SP-a vodi vas među velike momčadi. Ovo danas je drukčije, ali je pravi test - kaže Asanović.

Osim te utakmice, Hrvatska je s Rumunjskom igrala još tri prijateljska ogleda: 1942. (u Bukureštu 2:2), 1992. (u Rijeci 2:0) i 2002. (u Temišvaru, 1:0 za Hrvatsku).